دیابت

بیماری دیابت و ارتباط آن با وزن 

شما تنها کسی نیستید که از دیابت به علت چاقی رنج می برید. چاقی یکی از شایع ترین علل دیابت است و افراد چاق بیشتر از افرادی که وزن معادل آن دارند بیشتر است. بسیاری از مطالعات تأثیر جراحی بر چاقی و کاهش وزن ناشی از دیابت را بررسی کرده اند .  این مطالعات نشان می دهد که کاهش وزن ناشی از جراحی چاقی ممکن است باعث پیشگیری، کاهش و بهبود دیابت شود.

 

بیماری دیابت بیماری مزمنی است که با زیاد شدن قند در خون بوجود می آید . این نوع بیماری زمانی اتفاق می افتد که بدن انسان به درستی با هورمون انسولین که از پانکراس تنظیم کننده قند خون ترشح می شود ، مقابله نکند . افراد با وزن بسیار بالا دو برابر بیشتر از افرادی که دارای وزن متعادل هستند در خطر ابتلا به بیماری دیابت هستند .

مصرف غذاهای چرب و کربوهیدرات ها باعث افزایش حجم اسیدهای چرب در خون می شود و عامل تشکیل چربی در بافت های اسکلتی عضلانی و کبدی میباشد. چربی منجر به ایمنی این بافت ها به انسولین می شود و در نتیجه منجر به دیابت می شود.  با گذشت زمان، علیرغم درمان بوسیله داروها ، دیابت بدتر از قبل می شود و ترشح انسولین پانکراس به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

از آنجایی که دیابت یک بیماری مزمن است که درمان آن شامل تنظیم دائمی میزان شکر بوسیله مصرف داروها و پیشگیری از عوارض طولانی آن مانند علائم چشم و کلیه، آسیب عصب و عروق خونی است . برآورد hbalc به شناسایی احتمالات این علائم کمک می کند به طوری که تنها 1٪ را به Hbalc 25٪ از علائم احتمالی کاهش می دهد.

کنترل میزان گلوکز خون باعث جلوگیری از آسیب شدید چشم، کلیه، قلب و عصب در ساخارین می شود. اولین گام در درمان دیابت این است که راه زندگی را اصلاح کنید که شامل خوردن سالم و انجام فعالیت های ورزشی مداوم است. هنگامی که این کافی نبود ، دارو (با تزریق دهان یا تزریق انسولین) اضافه می شود. کاهش وزن نقش مهمی در کنترل گلوکز خون در بیماران دیابتی ایفا می کند و منجر به کاهش ایمنی بدن از بافت های کبد و عضلات با انسولین می شود . اما کاهش وزن و حفظ آن در این شرایط چیزی است که بسیاری از مردم نمیتوانند انجام دهند، بنابراین عمل جراحی مرحله بعدی درمان برای این بیماران است .

 

درمان جراحی و تأثیر آن بر بهبود دیابت

بلافاصله پس از جراحی، سطح قند خون به سرعت کاهش می یابد و پزشک مجاز است دارو را متوقف کند یا کاهش دهد. این ممکن است به علت از دست دادن بافت چربی که پس از عمل رخ می دهد و باعث کاهش مقاومت به انسولین شود، ایجاد می شود. روش بای پس معده اثر قابل توجهی بر روش های جراحی کنترل دیابت دارد.

البته، مطالعات اخیر اثرات مثبت جراحی بای پس معده (ASELIO) را برای درمان دیابت نشان داده اند. یک سوم از بیماران نیازی به استفاده از دارو پس از عمل ندارند و بقای آنها باعث کاهش بیماری آنها و کاهش میزان دارو در طی دو سال بعد از عمل می شود.بیماران مبتلا به دیابت که اخیرا مبتلا به دارو و بیماران مبتلا به کمتر از 5 سال بوده اند و در طی شش ماه اول پس از عمل از ابتلا به کاهش وزن رنج می برند احتمالا به طور کامل بهبود می یابند و داروهای بعد از عمل قطع می شوند.

بسیاری از بیماران دیابتی از فشار خون بالا، کلسترول خون بالا و خطر ابتلا به بیماری قلبی و سکته مغزی رنج می برند. چاقی ناشی از جراحی چاقی یا بهبود فشار خون بالا و کلسترول خون به طور قابل توجهی خطر بیماری های قلبی و خونریزی مغزی را در بیماران دیابتی و افزایش سن آنها را کاهش می دهد.

علی کوهی زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

اثر دیابت بر روی چشم

س آذر ۶ , ۱۳۹۷
بیماری دیابت و ارتباط آن با وزن  شما تنها کسی نیستید که از دیابت به علت چاقی رنج می برید. چاقی یکی از شایع ترین علل دیابت است و افراد چاق بیشتر از افرادی که وزن معادل آن دارند بیشتر است. بسیاری از مطالعات تأثیر جراحی بر چاقی و کاهش وزن […]

دسترسی سریع