خانه / سلامتی / دیابت / نفروپاتی دیابتی

نفروپاتی دیابتی

نفروپاتی دیابتی

نفروپاتی : پدیده ای است که معمولا در ۲۰ تا ۴۰ درصد از بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ انتظار می رود . پس از شروع نفروپاتی دیابتی ، این بیماری چند سال بطول می انجامد تا جایی که به نارسایی کلیوی قابل درمان می رسد و در آخر نیاز به دیالیز یا پیوند کلیه جدید داشته باشد .

نارسایی مزمن کوررنگی در بیماران دیابتی یکی از جدی ترین عوارض دیابت است که منجر به بروز بسیار زیاد بیماری و مرگ و میر می شود . در سال های اخیر، تعداد بیماران مبتلا به دیابت به ویژه نوع  ۲ ، و همچنین تعداد بیماران مبتلا به آسیب کلیه افزایش یافته است .

۱ –  در مرحله اول نفروپاتی دیابتی ، فیلتراسیون  بیش از حد در گلومرول اتفاق می افتد ، که منجر به افزایش قابل توجهی در میزان فیلتراسیون گلومرولی می شود .

۲ – در مرحله دوم که فاز خاموش نام دارد ، میزان فیلتراسیون می تواند طبیعی یا زیاد باشد اما علائم اولیه آسیب کلیه شروع به ظهور می کنند .

۳ – مرحله سوم مرحله اولیه بالینی نفروپاتی دیابتی است . این مرحله با ظهور میکرو آلبومینول مشخص می شود ، یعنی دفع روزانه پروتئین آلبومین در ادرار در میزان ۳۰ تا ۳۰۰ میلی گرم . این افزایش مقدار پروتئین در ادرار پیشرفت و آسیب کلیه ، به ویژه در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۱، و احتمال بیماری های  قلبی عروقی در بیماران مبتلا به هر دو نوع دیابت را پیش بینی می کند .

درمان اولیه و شدید در این مرحله ممکن است از پیشرفت نفروپاتی دیابتی و تشدید آن جلوگیری کند و  یا باعث کند شدن آن شود .

۴ – مرحله چهارم درصد نسبتا بالاي بيماران پيشرفته از مرحله قبل به اين مرحله است که در این مرحله  بيماري کلیوی مشهود است . در این مرحله بیش از ۳۰۰ میلی گرم آلبومین در روز از طریق ادرار دفع می شود . علاوه بر این ، علائم زیر نیز ظاهر می شود : سرعت فیلتراسیون گلومرولی پایین ، فشار خون بالا و تغییرات قابل توجهی در کلیه ها که هنگام میکروسکوپ بررسی می شوند ظاهر می شود . این علائم در حدود ۳۵٪ از بیماران مبتلا به دیابت که از ۱۵ تا ۲۵ سالگی دیده می شوند ، ظاهر می شود.

۵ – در مرحله پنجم  اکثر بیماران از بیماری کلیوی به مرحله نهایی نارسایی کلیوی پیشرفته و برگشت ناپذیر پیشرفت می کنند . که بعد از تشخیص باید دیالیز انجام شود .

عوامل موثر بر توسعه بیماری کلیوی عبارتند از: دیابت ، فشار خون بالا ، سیگار کشیدن ، سابقه بیماری (Anamnesis) در خانواده ، چربی خون ، عوارض عروق خونی بزرگ و کوچک ، سن و جنس بیمار .

webteb

همچنین ببینید

بیماران دیابتی و حفظ سلامت قلب

بیماران دیابتی و حفظ سلامت قلب دیابتی ها معمولا در معرض خطر ابتلا به بیماری …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس