چسبندگی روده: علل و روشهای درمان

چسبندگی روده: علل و روشهای درمان

گاهی اوقات، جراحی می تواند عفونت های روده ای ایجاد کند که موجب درد و مشکلات شدید بهداشتی می شود که باید سریعا درمان شوند.

چسبندگی روده: علل و روشهای درمان

چسبندگی روده معمولا پس از جراحی رخ می دهد، و همچنین باعث درد در محل جراحی و بسیاری از علائم تحریک کننده دیگر می شود.

 

چسبندگی روده چیست؟

انسداد روده یا «قولنج الیاوسی» (بسته شدن روده) توقف جریان رو به جلو و پیشروی محتویات روده بخاطر «راه بند» های مختلف است و می‌تواند در هر سنی، از نوزادی تا سالخوردگی، انسان را گریبان گیر کند. این بیماری یک خطر جانی بسیار مهم محسوب می‌شود که بایستی سریعاً بوسیله پزشک متخصص (ترجیحا جراح) درمان شود. به گفته منابع مرجع، تنها راه درمان عمل جراحی است.

این نقطه «بن‌بست» در هر مکانی از لوله گوارش یعنی روده امکان‌پذیر است، چه روده بزرگ و چه روده باریک. علائم بالینی عموماً بر اساس مکان بسته شدن روده متفاوت هستند. نشانه‌های آن معمولاً شامل حالت تهوع و استفراغ، دل درد کولیکی و عدم توانایی دفع گاز یا مدفوع است.

انسداد روده بیشتر به خاطر چسبندگی‌های داخل شکم، درهم روی معده، غده‌های روده، فتق روده (ورود روده به یک محل سست یا پارگی در دیوارهٔ شکم)، گره خوردن یا چرخیدن روده و در کمتر موارد کرم روده، آبسه (دمل)های داخل شکمی، سنگ کیسه صفرا و اجسام خارجی ایجاد می‌شود.

 

علل چسبندگی روده

پس از عمل جراحی شکمی، امکان خشکی و محو شدن سطوح کشویی بین روده ها وجود دارد، که به توانایی حرکت به راحتی و اصطکاک بدون چسبندگی را می دهد.

وجود خون یا لخته های خون که در حین جراحی برداشته نشده است می تواند روده را به هم بچسباند.

بعضی از پزشکان نیز در طول عملیات جراحی اشتباه می کنند، که بعضی از آنها باعث ایجاد ترک در بافت ها می شود که بر روی روده اثر می گذارد و موجب می شود که بهم بچسبد.

 

علائم چسبندگی روده

چسبندگی روده دارای علائمی است که عبارتند از:

درد شدید در محل چسبندگی: این چسبندگی باعث می شود که روده به طور طبیعی حرکت کند و هنگام خوردن درد افزایش یابد.

تورم شکم: تورم در محل چسبندگی رخ می دهد، به خصوص با ثبات روده در موقعیت اشتباه و یا هنگام حرکت از محل.

تهوع و استفراغ: عوارض جانبی علائم قبلی، که بیمار احساس تهوع و استفراغ می کند، و نیز از دست دادن توانایی حذف گازها.

یبوست: در بعضی موارد، چسبندگی باعث اختلال در دفع و یبوست در ارتباط با درد شدید شکم می شود.

کم آبی: چسبندگی روده ها می تواند منجر به کم آبی شود و در پوست و دهان و کمبود ادرار ظاهر می شود و احساس تشنگی ثابت می شود.

فشار خون پایین: یکی ازعلائم چسبندگی روده پیشرفته منجر به ضربان قلب سریع می شود.

 

خطر چسبندگی روده

در برخی موارد، بیمار علائم این چسبندگی را احساس نمی کند، اما اغلب، چسبندگی روده ها باعث خطرات بسیاری برای سلامتی می شود، از جمله:

چرخش روده: چسبندگی می تواند موجب چرخش روده شود، آن را تنگ کرده و کارکرد آن را دشوار سازد.

دشواری انتقال غذا از روده: وقوع چرخش منجر به عبور مواد غذایی از طریق روده به طور طبیعی می شود و این امر منجر به بسیاری از مشکلات سیستم گوارشی، به ویژه انسداد روده می شود.

التهاب اندام های آلوده مانند آپاندیسیت و التهاب روده، که یک خطر جدی برای سلامتی است.

 

درمان چسبندگی روده

برای درمان چسبندگی روده بسته به علل بوجود آورنده آن ‌راه‌های گوناگونی وجود دارد، اولین قدم در درمان انسداد روده پرهیز از خوردن و آشامیدن است در این مرحله از دارو درمانی و سرم برای حفظ آب بدن استفاده می‌شود.
اما اگر این بیماری در مرحله حاد قرار داشته باشد، تنها راه حل آن عمل جراحی و برداشتن بخشی از روده که مسدود گردیده می‌باشد.

می‌توان با نوشیدن آب فراوان و یک رژیم غذایی مناسب که شامل میوه‌ها و سبزیجات باشد و انجام ورزش‌های روزانه و فعالیت‌هایی از این قبیل تا حدودی از ابتلا به چسبندگی روده جلوگیری نمود و یا در مراحل اولیه بیماری شرایط را بهبود بخشیم.

webteb

علی کوهی زاده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست بعدی

تاخیر زمان قاعدگی: آیا این خطرناک است؟

ی فروردین ۱۱ , ۱۳۹۸
چسبندگی روده: علل و روشهای درمان گاهی اوقات، جراحی می تواند عفونت های روده ای ایجاد کند که موجب درد و مشکلات شدید بهداشتی می شود که باید سریعا درمان شوند. چسبندگی روده معمولا پس از جراحی رخ می دهد، و همچنین باعث درد در محل جراحی و بسیاری از […]
تاخیر زمان قاعدگی: آیا این خطرناک است؟

دسترسی سریع