خانه / سلامتی / فشار خون / آثار فشار خون بالا

آثار فشار خون بالا

فشار خون بالا در بدن ما باعث چه چیزی می شود ؟

فشار خون بالا علت شایع بسیاری از بیماری ها در جسم ماست ، از جمله باعث بیماری در قلب، شریان ها یا استخوان ها می باشد . که در اینجا ما مهمترین عوارض جانبی مرتبط با فشار خون بالا را ذکر می کنیم .

فشار خون بالا یکی از دلایل اصلی بیماری قلبی و سکته مغزی است که منجر به مرگ می شود . تعداد مرگ و میر ناشی از فشار خون بالا به 7.5 میلیون نفر در سراسر جهان می رسد . فشار خون بالا در بدن ما باعث چه چیزی می شود ؟

فشار خون بالا زمانی اتفاق می افتد که خون از طریق رگ های خونی به بیش از حد طبیعی برسد . فشار خون بالا باعث آسیب به قلب ، شریان ها و خطرات دیگر می شود که ما در این مقاله به طور دقیق توضیح خواهیم داد .

1- آسیب به شریان ها

در شرایط عادی ، شریان ها انعطاف پذیر هستند و اجازه می دهند جریان خون به راحتی جریان یابد ، اما وقتی فشار خون افزایش می یابد ، جریان خون به شریان ها فشار وارد می کند و باعث می شود که آسیب ببیند ، از جمله آسیب به عروق داخلی شریان و گسترش عروق خونی داخل بدن . این مشکلات سبب جلوگیری از حمل مواد غذایی و اکسیژن توسط خون در شریان ها می شود .

2 – بیماری شریان های محیطی

فشار خون بالا نه تنها بر روی شریانها در نزدیکی قلب تاثیر می گذارد ، بلکه بر روی شریان هایی که در سینه ، پاها، سر و معده هستند نیز تاثیر می گذارد که می تواند باعث ایجاد گرفتگی عضلات پا ، به خصوص هنگام راه رفتن یا صعود باشد .  و نگران این موضوع نباشید . برای این کار فقط راه رفتن و تلاش خود را به حداقل برسانید تا از خطرات بالقوه خود را محافظت کنید .

3 – افزایش خطر ابتلا به حمله قلبی

فشار خون بالا باعث میشود که در شریان ها رسوباتی بوجود آید که توانایی انتقال مواد غذایی و اکسیژن به قلب را کاهش می دهد ، بنابراین خطر حمله قلبی همراه با علائم متعددی مانند :

  • درد قفسه سینه
  • تهوع
  • سرگیجه

می شود
4 –  بزرگ شدن ماهیچه های قلبی

اگر فشار خون بالا دارید ، قلب شما خون را به سختی پمپاژ می کند ، که منجر به بزرگ شدن ماهیچه های قلب می شود و در نتیجه کارایی آن را در کار کاهش می دهد ، بنابراین باعث کاهش وارد شدن اکسیژن و مواد غذایی به بافت ها می شود که به عنوان هیپرتروفی قلب شناخته می شود .

5 – ایجاد سکته مغزی

فشار خون بالا یکی از دلایل اصلی سکته مغزی است زیرا بالا بودن آن باعث کم شدن توانایی شریان ها برای انتقال خون به ناحیه مغز و در نتیجه سبب سکته مغزی می شود .

6. تاثیر بروی سطح تفکر

شما ممکن است تعجب کنید که فشار خون بالا همچنین بر سطح تفکر و غلظت مغز تاثیر می گذارد ، به دلیل کارایی ضعیف شریان ها در انتقال خون به مغز در نتیجه عملکرد آن را به درستی کاهش می دهد .

 

7 –  تاثیر در دید

فشار خون بالا می تواند جریان خون را به شبکیه و عصب بینایی منتقل کند که مسئول انتقال سیگنال های عصبی به مغز است، بنابراین باعث اختلال بینایی و در بعضی موارد ممکن است منجر به نابینایی شود. در موارد دیگر، فشار خون بالا منجر به انباشت مایع در زیر شبکیه می شود، بنابراین باعث کاهش بینایی می شود.

8 –  وقوع مشکلات جنسی

در برخی موارد با فشار خون بالا، خطر ابتلا به مشکلات جنسی برای هر دو جنس بسیار بالا است. فشار خون بالا در مردان انتقال خون به آلت تناسلی را تضعیف می کند و به همین علت با نعوظ همراه است. هنگامی که زنان آلوده می شوند ، که این باعث کاهش جریان خون  به واژن،  قبل و یا در طی مقاربت می شود .

9 –  ضعف استخوان ها

فشار خون بالا در زنان مسن تر باعث می شود که آنها بیشتر در معرض شکستگی و ضعف استخوان باشند. دانشمندان می گویند فشار خون بالا باعث افزایش نسبت کلسیم به ادرار می شود.

10 – اختلالات خواب

بیش از نیمی از افراد مبتلا به فشار خون بالا از تنگی نفس رنج می برند – وضعیتی که ماهیچه های بدن را شل می کند – منجر به اختلالات خواب می شود. به طور مشابه، تنگی نفس بطور مکرر در طول خواب منجر به فشار خون بالا می شود، زیرا تنگی نفس باعث بیدار شدن مکرر می شود، که باعث افزایش ضربان قلب و عدم وجود سطح اکسیژن می شود و در نتیجه منجر به فشار خون بالا می شود.

 

ترجمه شده توسط  : Ali Ahmad

منبع :WebTeb.com

 

درباره ی علی کوهی زاده

Avatar

همچنین ببینید

چه  چیزی برفشار خون طبیعی تاثیرمی گذارد؟

چه  چیزی برفشار خون طبیعی تاثیرمی گذارد؟ عوامل متعددی وجود دارد که بر فشار خون …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس