معمولا مادران بعد از زایمان به سلامتی کودک اهمیت زیادی می دهند، درحالی که از سلامتی خود غفلت می کنند. به همین دلیل لازم است که آن ها برای چک کردن سلامتی خود بعد از زایمان ، برخی از آزمایشات مهم را انجام دهند.

آزمایشات مهم بعد از زایمان

در اینجا مهمترین آزمایشاتی که مادران باید بعد از تولد انجام دهند ، آورده شده است.

۱- معاینه واژن و رحم

مادر پس از زایمان باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کرده و، واژن و رحم را معاینه کند و این حدود شش هفته پس از تولد کودک است.

با انجام این معاینه اطمینان حاصل می شود که تمام عضلات لگن به حالت عادی برمی گردند و عوارض جدی در رحم و واژن وجود ندارد.

پزشک همچنین سینه ها را مورد بررسی قرار می دهد تا از ایمنی آنها و عدم وجود هرگونه ترشحات غیر طبیعی یا مشکلات سلامتی مؤثر در شیردهی اطمینان حاصل کند.

۲- بررسی فشار خون

بعد از زایمان فشار خون خود به خود بالا می رود، که بسیاری از مادران در این مورد چیزی نمی دانند.

در صورت ابتلا به پره اکلامپسی ، زنان احتمالاً بعد از زایمان دچار فشار خون بالا خواهند شد.

و فشار خون بالا می تواند باعث بیماری های قلبی عروقی شود ، بنابراین توصیه می شود آزمایش فشار خون را انجام دهند تا اطمینان حاصل شود که هیچ عارضه یا نقصی در سلامت آن وجود ندارد.

۳- معاینه ادرار

توصیه می شود بعد از زایمان آزمایش ادرار انجام شود تا از بروز عفونت یا مشکلات سلامتی ناشی از بارداری و زایمان جلوگیری شود ، زیرا این معاینه به اطمینان خاطر سلامت کلیه ها و عملکرد طبیعی آنها کمک می کند.

همچنین معاینه دستگاه تناسلی می تواند به کشف هرگونه بواسیر ناشی از زایمان در هنگام زایمان طبیعی یا عفونت زن با عفونت ادراری و سایر مشکلات مؤثر در دستگاه ادراری کمک کند.

۴- وزن را بررسی کنید

خانمها باید بعد از زایمان وزن خود را چک کنند زیرا بعد از زایمان وزن رو به افزایش می رود. بررسی وزن معمولا بعد از گذشت یک ماه یا ۶ هفته از زایمان انجام می شود.

و پس از آن مادر باید رژیم غذایی سالم را دنبال کند که به کاهش وزن و بازیابی وزن طبیعی خود کمک می کند.

توصیه می شود با یک متخصص تغذیه مشورت کنید تا رژیم غذایی روی شیر مادر تأثیر نگذارد.

webteb