خانه / سلامتی / سرما خوردگی،سرگیجه / آنفولانزا چیست ؟

آنفولانزا چیست ؟


آنفولانزا چیست ؟

آنفولانزا یک بیماری ویروسی است که به شیوع فصلی و در مقیاس وسیع شناخته می شود . عامل ایجاد کننده  بیماری آنفولانزا ویروس آنفولانزا است که از طریق سیستم تنفسی از یک فرد به دیگری منتقل می شود .

آنفولانزا دارای تعدادی ویژگی منحصر به فرد است که شامل موارد زیر می باشد :

  • شیوع فصلی : ویروس آنفولانزا در ماه زمستان در نیمکره شمالی ، در تابستان در نیمکره جنوبی و در فصول بارانی در مناطق استوایی شیوع پیدا می کند .
  • توانایی تغییر: ویروس آنفولانزا با سرعت بالا ، بر ساختار پروتئین ها تاثیر می گذارد و سطح آن ها را  تغییر می دهد تا سیستم ایمنی را فریب دهد که آنتی بادی ها را نسبت به نسخه قبلی تولید کند . بنابراین ، آنفولانزا می تواند یک فرد را بیش از یک بار آلوده کند .
  • گسترش بیماری در مقیاس وسیع : هنگامی که آنفولانزا گسترش می یابد ، تعداد زیادی از کودکان و بزرگسالان ( حدود یک سوم از کودکان و ۱۰٪ بزرگسالان ) ، منجر به عدم حضور مکرر در محل کار و مدرسه می شود و فشار زیادی بر روی بیمارستان ها و کلینیک ها ایجاد می کند .

دوره انکوباسیون کوتاهتر از (۱ الی ۴ روز) است . بعد از دوره انکوباتورعلائم زیر ظاهر می شوند : سردرد ، لرز، سرفه و درجه حرارت بالا ، مخاط و درد عضلانی . درجه حرارت بالا بین ۳-۶ روز طول می کشد ، اما سرفه با خلط می تواند تا دو هفته ادامه یابد . یک فرد آلوده می تواند این عفونت را یک تا دو روز قبل از افزایش  تب تا ۵ روز پس از بالا بودن تب به افراد دیگر انتقال دهد .

علائم بیماری آنفولانزا و علائم همراه با آن باعث ایجاد ناراحتی می شوند اما پس از چند روز ناپدید می شوند . با این حال ، مشکل آنفولانزا عمدتا مربوط به عوارض بالقوه آن است که شامل : پنومونی ، برونشیت ، عفونت گوش و عوارض در سیستم عصبی .

جمعیت خاصی وجود دارند که بیشتر به عوارض آنفولانزا دچار می شوند . آنها عبارتند از: افراد مسن ، بیماران مبتلا به بیماری مزمن سیستم تنفسی ( از جمله  آسم ) ، بیماران قلبی ، بیماران کلیوی ، بیماران مبتلا به دیابت ، بیمارانی که از نقص عضو رنج می برند ، بیمارانی که با  استروئید  یا شیمی درمانی معالجعه می شوند ، زنان باردار و نوزادان . این گروه ها از افزایش قابل توجهی در میزان عوارض آنفولانزا و از میزان بالای بستری و مرگ ناشی از بیماری و عوارض آن رنج می برند . بنابراين لازم است تا حد امکان از اثرات آنفولانزا در اين گروه ها جلوگيري شود يا به حداقل برسد .

منبع : webteb

درباره ی علی کوهی زاده

Avatar

همچنین ببینید

داروهای رایج سرماخوردگی

بهتر است دارو را طبق نیاز مصرف کنید. مثلا اگر فقط آبریزش بینی دارید، یک …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس