بیماری هایی که منجر به درد دندان و پوسیدگی می شوند

درد دندان در نتیجه برخی از مشکلات سلامتی که روی دندان ها تأثیر می گذارد ، مانند لثه ، صدمات عصبی ، پوسیدگی دندان و… رخ می دهد.

مواردی که باعث درد دندان می شوند

۱- دیابت نوع ۲

دیابت یکی از دلایل اصلی درد دندان است و می تواند به بافت نرم آسیب برساند و استخوانی را که از دندان پشتیبانی می کند ، از بین ببرد.

درد دندان و دیابت در هنگام مشاهده خونریزی شدید لثه و تورم ، و همچنین در صورت وجود آبسه های مکرر یا عفونت ها روی میده ، به ویژه هنگامی که سابقه خانوادگی دیابت وجود دارد.

۲- ریفلاکس مری

ریفلاکس مری  احتمال بروز فرسایش و پوسیدگی دندان را افزایش می دهد ، زیرا این بیماری منجر به تجمع باکتری های روی دندان ها حتی با توجه به تمیزی و ضد عفونی می شود و باعث حساسیت به غذای گرم و سرد و تغییر رنگ و شکل دندان ها می شود.

بوی نامطبوع در دهان می تواند هنگام بروز ریفلاکس مری باشد.

۳- کاهش تراکم مواد معدنی استخوان

گاهی اوقات ، درد دندان نشان دهنده کاهش تراکم مواد معدنی استخوان است و منجر به پوکی استخوان می شود.

پوکی استخوان به دلیل پایین بودن میزان کلسیم در بدن است. کلسیم خود باعث حفظ سلامت و استحکام دندان ها و استخوان ها می شود.

برای تقویت سطح کلسیم در بدن ، توصیه می شود از خوردن غذاها و نوشیدنی های سرشار از کلسیم مانند تخم مرغ ، شیر و مشتقات آن استفاده کنید.

۴- بیماری سلیاک

بیماری سلیاک دندانها را تحت تأثیر قرار می دهد و این امر باعث ایجاد مشکل در مینا دندان ها می شود و ممکن است باعث تغییر رنگ دندان ها و ایجاد لکه های سفید ، زرد یا قهوه ای روی دندان ها شود.

علائم دیگری در دهان مشاهده می شود ، مانند زخم های مکرر ، قرمزی زبان و خشکی دهان.

۵- سینوزیت

التهاب سینوس یا تورم حفره بینی باعث ایجاد درد در دندانهای فوقانی می شود و ممکن است با برخی علائم دیگر مانند درد اطراف چشم یا قسمت جلوی آن همراه باشد.

شانس بروز این مشکل در فصل زمستان و در افراد مبتلا به آلرژی افزایش می یابد.

۶- بیماریهای قلبی

بعضی اوقات ، درد دندان و فک با مشکلات قلبی همراه است و اگر این دردها بدون دلیل مربوط به مشکل دندان باقی بماند ، ممکن است نشان دهنده آنژین باشد.

علائم فقط به درد دندان محدود نمی شود بلکه برخی از علائم دیگر مانند تنگی نفس ، افزایش عرق کردن ، حالت تهوع و درد قفسه سینه قابل مشاهده است.

۷- اختلالات هورمونی

هنگامی که سطح هورمون ها در بدن بالا می رود ، جریان خون را به لثه ها افزایش می دهد و این باعث افزایش حساسیت لثه ها و دندان ها می شود و در نتیجه منجر به لثه درد و درد دندان می شود.

این می تواند در روزهای منتهی به پریود شما موقتی  باشد ، یا ممکن است به عدم تعادل دائمی هورمونی ادامه دهد.

۸- مشکلات گوش

درد دندان ممکن است در اثر وجود عفونت گوش که در اثر تجمع باکتری ها ایجاد شود باشد ، بنابراین افراد مبتلا به عفونت مزمن گوش بیشتر در معرض درد مکرر دندان هستند.

۹- خشکی دهان

خشکی دهان احتمال پوسیدگی دندان را افزایش می دهد ، زیرا بزاق دهان را مرطوب می کند و بنابراین اسیدهایی را که دندان ها را از ذرات مواد غذایی تمیز می کنند خنثی می کند.

بنابراین باکتری می تواند در دندان ها جمع شود و باعث ایجاد درد و لثه می شود.

نکات مربوط به مراقبت از دندان

برخی از نکات به محافظت از دندان در برابر درد و پوسیدگی که به شما کمک می کند و شامل موارد زیر است:

  • مراقبت از بهداشت دندان: برای جلوگیری از ایجاد باکتری و عفونت ، که می تواند باعث درد شود. توصیه می شود حداقل روزی دو بار دندان ها را بشویید و از خمیردندان با فلوراید استفاده کنید. دندان ها هم بوسیله نخ دندان باید حداقل یکبار در روز تمیز شود تا از بروز پلاک دندان جلوگیری شود.
  • از غذاهایی که به سلامت دندان آسیب می رسانند ، خودداری کنید: بعضی از غذاها وجود دارند که می توانند در هنگام خوردن مقدار زیادی از آنها ، مانند قند و مرکبات و همچنین نوشیدنی های حاوی کافئین ، به سلامتی دندان آسیب بزنند ، بنابراین توصیه می شود میزان مصرف این غذاها و نوشیدنی ها را کاهش داده و حتماً بعد از خوردن آنها دندان ها را به خوبی بشویید .
  • پیگیری دوره ای با پزشک: همچنین توصیه می شود هر ۶ ماه یک بار به پزشک مراجعه کنید تا سلامت دندان را بررسی کرده و از بروز هرگونه مشکل سلامتی جلوگیری می کند.

webteb