خواب و هوش

تاثیر خواب در بالا رفتن ضریب هوشی

 

خواب و ضریب هوشی

نتایج یک تحقیق علمی نشان میدهد افرادی که ازضریب هوشی بالایی برخوردارند ، فعالیت فکری درشب را ترجیح میدهند و دیرتر از سایر افراد می خوابند .

به گزارش واحد مرکزی خبر به نقل از پایگاه اینترنتی ماکسی سیانس ؛ هنوز پس از گذشت سال ها تحقیقات ، در مورد اثرات بی خوابی بروی افراد اختلالات زیادی وجود دارد .

برخی از محققین بر این عقیده اند که بی خوابی می تواند باعث چاقی ؛ افزایش فشار خون و کاهش کارایی مغز و کاهش امید به زندگی شود .

ولی ساتوشی کانازاوا و همکارانش در دانشکده اقتصاد لندن با بررسی تحقیقات مختلف در مورد برنامه های زمانی خواب افراد با ضریب هوشی مختلف به این نتیجه رسیده اند که نیاکان ما فقط در روز فعالیت فکری و جسمی داشته اند و تحول به سوی فعالیت های شبانه ، نزد افرادی مشاهده می شود که باهوش تر بوده و از میزان فعالیت مغزی بالاتری نسبت به دیگران برخوردارند .

این تحقیق بر این عقیده دیرینه که سحرخیز بودن کامروایی به همراه می آورد خط بطلان می کشد و می گوید افرادی که دیر می خوابند نسبت به سایرین از قوه خلاقه بیشتری برخوردارند .

و خیلی زود بیدار شدن از خواب ، ترشح بیشتر هورمون کورتیزول و افزایش استرس را به همراه دارد .

این درحالی است که برخی محققان نیز براین عقیده اند که افرادی که دیر می خوابند کمتر قابل اعتماد بوده ، از لحاظ احساسی و عاطفی ثبات کمتری دارند و بیشتر در معرض ابتلا به بیماری افسردگی ، اعتیاد و مشکلات تغذیه ای قرار می گیرند .

در هر حال هنوز اختلافات در مورد اثرات منفی دیر خوابیدن یر روی افراد میان محققان حل نشده است .

به نظر شما ساده ترین فاکتور برای تیز هوشی کودکان خردسال چیست ؟ و چه عاملی می تواند آن ها را در یادگیری سریع کمک کند ؟

محققان در حال تحقیق بر روی مشخصات کودکان باهوش هستند و تاکنون دریافته اند کودکانی که در ساعت معینی به رخته خواب می روند باهوش تر و موفق ترند .

در واقع یادگیری زبان ، خواندن و حل مسایل ریاضی بر روی کودکانی که خواب منظم دارند نسبت به آن هایی که بی نظمند و در ساعات متفاوتی می خوابند آسان تر است .

مطالعات موسسه تحقیقاتی اس .آر.آی در کالیفرنیا روی هشت هزار کودک چهار ساله ثابت کرده که اگر یک کودک زودتر از همسالان خود به رختخواب برود به همان نسبت در یادگیری موفق تر خواهد بود .

معیار اصلی برای پیش بینی رشد مثبت در کودک ، همین داشتن خواب منظم است . نتایج این تحقیقات که در کنفرانس بین المللی خواب ارایه شده می گوید : خواب کمتر از یازده ساعت در طول شبانه روز یک کودک ، عقب افتادگی تحصیلی نسبت به دیگر دوستانش را به ارمغان خواهد آورد .

اگر والدین بتوانند ساعات خواب ثابتی را برای فرزندانشان تنظیم کنند ، مهارت های زبانی و توانایی خواندن ونوشتن آن ها افزون می شود و علاوه بر این سلامت روانی کودکان نیز تامین می شود .

بیشتر کودکان در طول شب به اندازه کافی نمی خوابند که این بر روی رشد و یا دیگر کارهای آن ها تاثیرمنفی می گذارد ، البته تحقیقات کامل تر نیز ارتقای هوشیاری شنوایی ، مهارت های زبانی ، سواد ومهارت های ریاضی در کودکانی با ساعات منظم خواب را به اثبات رسانده است .

کودکانی که دیرتر از ساعت 21 ( ساعت 9 شب ) می خوابند خواب کمتری خواهند داشت ، بنابراین والدین می توانند کودکان را با خواندن کتاب یا تعریف داستان به خوابیدن در ساعات مشخص ترغیب کنند . ودر ضمن باید زمان مناسبی برای به رختخواب رفتن کودکان تعیین کنند و رعایت آن توسط کودک را جدی بگیرند .

محققان بر اساس تحقیقات جدید خود در انگلیس دریافتند که افراد شب زنده دار باهوش ترند . به گزارش جهان به نقل از خبرگزاری خاورمیانه ، همگان معتقدند که خوابیدن زود هنگام به تجدید سلول های مغزی کمک می کند و به انسان قدرت بیشتری برای تعادل می دهد .

اما بر خلاف این پیش بینی ، تحقیقات جدید در انگلیس نشان می دهد افرادی که شب زنده داری می کنند ؛ باهوش تر از افرادی هستند که زود هنگام می خوابند . این تحقیقات به وجود رابطه بین شب زنده داری و هوش اشاره می کند به ویژه که این تحقیقات شب زنده داران را در گروه افراد با هوش زیاد طبقه بندی می کند .

محققان در تحقیقات خود به این نتیجه رسیدند : میانگین هوش گروهی که زود هنگام می خوابند کمتر از میانگین هوش در معیار جهانی است در حالی که هوش زیاد متعلق به کسانی است که زود هنگام نمی خوابند . این تحقیقات از شمار زیادی از شهروندان انگلیسی انجام شد و محققان ساعات خواب آن ها به ویژه در تعطیلات را زیر نظر گرفتند که بین میانگین هوش و ساعات شب زنده داری ارتباط وجود دارد .

 

منبع : کتاب تقویت هوش در نود روز

درباره ی علی کوهی زاده

Avatar

همچنین ببینید

اختلالات خواب شایع در کودکان

اختلالات خواب شایع در کودکان بسیاری از کودکان برایشان دشوار است که به خواب بروند …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس