خانه / سلامتی / سرطان / درباره سرطان آدرنال بیشتر بدانید!!!

درباره سرطان آدرنال بیشتر بدانید!!!

انواع سرطان آدرنال:

به گفته انجمن سرطان آمریکا، گاهی اوقات تنها راه برای تایید سرطان های فوقانی، زمانی است که به گره های لنفاوی یا سایر اندام ها و بافت ها گسترش یافته است. تومورهای غده سرطانی آدرنال (آدنوم) در خارج از غده آدرنال گسترش نمی یابند.

سه نوع رایج سرطان آدرنال وجود دارد:

کارسینوم آدرنوکورتیک (Adrenocortical carcinoma) : 

نام دیگر آن کارسینوم قارچی آدرنال (ACC) یا سرطان قشر آدرنال می باشد، که شایع ترین نوع سرطان آدرنال است. معمولا در لایه بیرونی قشر (cortex) تشکیل می شود و به طور معمول تا زمانی که تومور کاملا بزرگ نباشد، شناسایی نمی شود. این نوع سرطان اغلب پس از شروع علائم( به ویژه درد و یا احساس پریشانی)، منجر به کاهش وزن می شود. همچنین ممکن است کارسینوم های قاعدگی، هورمون های اضافی تولید کنند که ممکن است سبب افزایش وزن، داشتن موهای صورت بیش از حد یا بلوغ زودرس شوند. معمولا  اگر تومور آدرنال بزرگتر از ۵ تا ۶ سانتیمتر باشد، به نظر می رسد که سرطان باشد.

فئوکروموسیتوم (Pheochromocytoma) : 

این نوع سرطان آدرنال در قسمت مرکزی مدول (medulla) شکل می گیرد و معمولا از سلول های تولید کننده آدرنالین تشکیل شده است. آدرنالین به تنظیم توابع مهم بدن، از جمله ضربان قلب و فشار خون کمک می کند. فشار خون بالا، عرق بیش از حد، تپش بیش از حد قلب و اضطراب از جمله علائم این نوع تومور هستند.

Neuroblastoma:

هنگام ایجاد سلول های عصبی مدولا، این نوع از سرطان آدرنال، معمولا در نوزادان و کودکان زیر ۱۰ سال تاثیر می گذارد. با توجه به ماهیت منحصر به فرد سلول ها، تشخیص زود هنگام این نوع سرطان ممکن است. به گفته انجمن سرطان آمریکا، حدود یک سوم از نوروبلاستوم ها در غدد فوق کلیه ایجاد می شود.

مراحل سرطان آدرنال:

مرحله اول: تومور کوچکتر از ۲ اینچ (۵ سانتیمتر) است و از غده آدرنال گسترش نیافته است.

مرحله دوم: تومور بزرگتر از ۲ اینچ (۵ سانتیمتر) است اما هنوز منتشر نشده است.

مرحله سوم: تومور به بافت های مجاور یا گره های لنفاوی گسترش یافته است.

مرحله چهارم: تومور ممکن است هر اندازه باشد و تومورها در سراسر بدن گسترش پیدا کرده اند.

علائم سرطان آدرنال:

در سرطان بدخیم (سرطانی که ممکن است گسترش یابد)، علائم اغلب ناشناخته هستند تا زمانی که سرطان به مرحله پیشرفته برسد. علائم که در سرطان در حال توسعه، بسته به مرحله تومور و نوع هورمون ترشح متفاوت است. نشانه های هشدار دهنده اغلب آشکار نیستند یا به نظر نمی رسد که به سرطان مرتبط باشند، و تشخیص مراحل اولیه سرطان آدرنال دشوار است. اما آزمایش خون و ادرار ممکن است سطح هورمون های بالا را تشخیص دهد، بیشتر تومورهای آدرنال، در طی یک اسکن که برای یک وضعیت غیر مرتبط صورت می گیرد، مشاهده می شود.

علائم عمومی سرطان آدرنال:

  • تب
  • وجود تومور قابل توجه در شکم
  • درد پایدار ( فشار تومور بر اندام )
  • احساس پریشانی ( ناشی از تومور که در معرض معده قرار می گیرد )
  • کاهش وزن نامعلوم

شرایط غدد درون ریز مانند سندرم کان و کوشینگ، به علت ترشح بیش از حد هورمون خاصی رخ می دهد که ممکن است منجر به تومورهای آدرنال شود، هرچند این تومورها تمایل به خوش خیم شدن دارند.

منبع :

Cancer Treatment Centers of America® | CTCA

درباره ی The_Godfather

Avatar

همچنین ببینید

سرطان تخمدان

علائم سرطان تخمدان

علائم سرطان تخمدان در اغلب موارد، سرطان تخمدان تا زمانی که پیشرفت نکرده است، تشخیص داده نشده …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس