خانه / سلامتی / سرطان / درباره سرطان ملیومای چندگانه بیشتر بدانید!!!

درباره سرطان ملیومای چندگانه بیشتر بدانید!!!

اگرچه این سرطان حدود ۱ درصد ازکل سرطانها را تشکیل میدهد، این سرطان دومین نوع از سرطان خون است. میانگین سن تشخیص این سرطان ۶۹ سالگی است. افراد زیر ۴۵ سال به ندرت به این بیماری دچار می شوند؛ همچنین این سرطان در مردان، بیشتر از  زنان شایع است.

عوامل خطر برای ملیومای چندگانه:

نژاد: به دلایلی ناشناخته، میزان بروز ملیومای چندگانه در زنان آفریقایی-آمریکایی، بیشتر است.

جنسیت: مردان نسبت به زنان ، بیشتر در معرض خطر ابتلا به این سرطان هستند.

سن: تنها درصد بسیار کمی از جوانان مبتلا به این سرطان هستند. اکثر کسانی که این سرطان در آنها تشخیص داده می شوند، بالای ۶۵ سال سن دارند.

چاقی: تحقیقات نشان داده است که چاقی ممکن است منجر به افزایش احتمال ابتلا به سرطان ملیومای چندگانه شود.

سابقه خانوادگی: داشتن یک خواهر یا برادر مبتلا به ملیومای چندگانه ممکن است احتمال ابتلا به این بیماری را تا ۴ برابر در مقایسه با سایر افراد، افزایش دهد.

راه های درمان

شیمی درمانی

شیمی درمانی برای میلومای چندگانه ممکن است از یک دارو یا ترکیبی از داروها باشد. از آنجا که هر دارو سلول های توموری را از راه های مختلف از بین می برد، تزریق چندین دارو با یکدیگر می تواند سلول ها را به روش بهتری از بین ببرد. برای بیماران مبتلا به میلومای چندگانه، شیمی درمانی به طور طبیعی به صورت خوراکی (دهان، قرص و یا تزریقی)  صورت می گیرد.

بسیاری از بیماران مبتلا به میلومای چندگانه به همراه داروهای دیگر یا داروهای شیمی درمانی برای مبارزه با بیماری و جلوگیری از عود بیماری می توانند شیمی درمانی شوند. یک برنامه درمان معمول میلومای چندگانه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • شیمی درمانی القایی (ترکیبی از داروها برای از بین بردن سلول های میلومای چندگانه تا جایی که ممکن است)
  • شیمی درمانی تثبیت کننده (دوزهای بالای شیمی درمانی برای از بین بردن هر سلول باقی مانده میلوما) و پیوند تک سلولی یا دو طرفه
  • درمان نگهدارنده (یک دوره کمتر فشرده شیمی درمانی برای کاهش خطر عود)

رادیولوژی مداخله ای

رادیولوژی مداخله به پزشکان اجازه می دهد تا تومورها را ببینند. کیفوپلاستی نمونه ای از یک روش حداقل تهاجمی است که برای از بین بردن درد از شکستگی های فشاری ستون فقرات ناشی از میلومای چندگانه استفاده می شود.

پرتو درمانی

پرتودرمانی، برای میلومای چندگانه، ممکن است برای درمان یک ناحیه خاص که در آن استخوان آسیب دیده است و سلول های میلوما در مغز استخوان باعث درد می شوند مورد استفاده قرار گیرد. همچنین گاهی اوقات پرتودرمانی در آماده سازی برای پیوند سلول های بنیادی، برای از بین بردن سلول های میلی مول کلیه ممکن است استفاده شود.

پیوند سلول بنیادی

پیوند سلول های بنیادی می تواند برای درمان مولکول های مختلف، از طریق تزریق مغز استخوان به سلول های سالم استفاده شود که باعث تحریک رشد مغز استخوان جدید و بازگرداندن سیستم ایمنی بدن می شود. به طور معمول، بیماران مبتلا به میلومای چندگانه پیشرفته که زیر ۷۰ سال دارند و یا در غیر این صورت سلامتی خوبی دارند، نامزد پیوند سلول های بنیادی هستند.

قبل از پیوند سلول های بنیادی برای میلومای چندگانه، بیمار یک رژیم تهویه مطبوع خواهد داشت که شامل درمان شدید برای از بین بردن سلول های میلوما می شود. بیمار ممکن است دوزهای بالای شیمی درمانی و بعضی موارد پرتودرمانی دریافت کند. 

بیمار، مثل تزریق خون، سلول های بنیادی را تزریقی دریافت خواهد کرد. این روش حدود یک ساعت طول می کشد. پس از وارد شدن به جریان خون، سلول های بنیادی به مغز استخوان منتقل می شوند و شروع به تولید سلول های جدید خون می کنند.

در عرض چند ماه پس از پیوند، تیم مراقبت بیمار میزان شمارش خون بیمار را کنترل می کند. ممکن است بیمار نیاز به انتقال گلبول های قرمز و پلاکت ها داشته باشد. ممکن است گاهی اوقات بیمار به خاطر درمان های شدید که قبل از پیوند سلول های بنیادی برای میلوما دریافت می کند، عوارض جانبی مانند عفونت پیدا کند. در این حالت، پزشک ممکن است آنتی بیوتیک های IV را تجویز کند.

درمان هدفمند

داروهای هدفمند طراحی شده اند تا خود را به گیرنده های پروتئینی خاص در سلول های سرطانی یا بر روی سطح سلول های سرطانی متصل کنند. برای بیماران مبتلا به ملیومای چندگانه، درمان هدفمند ممکن است به تنهایی یا در ترکیب با سایر روش های درمان مانند شیمی درمانی یا پرتودرمانی استفاده شود.

درمان آنتی بادی مونوکلونال نوعی درمان هدفمند است که می تواند برای درمان بیماری ملیومای چندگانه استفاده شود. این داروها از آنتی بادی های تولید شده در آزمایشگاه ساخته شده اند. پس از تزریق داخل بدن، آنتیبادیهای منوکلونال ممکن است پروتئینی اختصاصی در سلولهای سرطانی پیدا کنند، این آنتی بادی ها آنها را کشته یا از رشد آنها جلوگیری کنند.

منبع : cancercenter

درباره ی The_Godfather

Avatar

همچنین ببینید

سرطان تخمدان

علائم سرطان تخمدان

علائم سرطان تخمدان در اغلب موارد، سرطان تخمدان تا زمانی که پیشرفت نکرده است، تشخیص داده نشده …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس