خانه / زندگی نامه ابن سینا

زندگی نامه ابن سینا

فیلسوف ایرانی ابن سینا (متولد ۹۸۰-۹۸۰) در روستای افشانا نزدیک بخارا (در ازبکستان) متولد شد. مادرش ستاره از همان روستا بود، در حالیکه پدرش عبدالله اسماعیلی بود که فرماندار محلی محسوب می شد، از شهر باستانی بلخ (امروز افغانستان). نام واقعی او ابوالعلی حسین بن عبدالله بن سینا است، در جهان اسلام، به عنوان ابن سینا شناخته می شود.

در اوایل زندگی، خانواده اش به بخارا رفت و در آنجا فقه حنفی را با اسماعیل زاهد مورد مطالعه قرار داد
و در سن ۱۳ سالگی او با چندین معلم تحصیل کرد. در سن ۱۶ سالگی، او یک پزشک محترم شد. او علاوه بر مطالعه پزشکی،
او نیز بیشتر وقت خود را به مطالعه فیزیک، علوم طبیعی و متافیزیک اختصاص داده است.
در سال ۹۹۷، دانش پزشکی او به توجه نوح بن منصور، سلطان بخارا که دادگاه سامانی را به عهده داشت، و او را با موفقیت درمان کرده بود ،منجر شد.  ابن سینا به عنوان یک پزشک توسط نون بن منصور استخدام شد و او مجاز به استفاده از کتابخانه سلطان و نسخه های خطی آن بود که به او اجازه می داد تحقیقات خود را ادامه دهد. تحقیقات و کتابخانه پزشکان در دادگاه سامانی به او در آموزش فلسفی کمک کرد. کتابخانه سلطنتی سلطان در آن زمان یکی از بهترین گونه های جهان قرون وسطی بود.

دستاوردهای عمده

ابن سینا یکی از مشهورترین فیلسوفان و پزشکان در امپراتوری اولیه اسلام بود. در غرب لاتین، متافیزیک و نظریه روح او تأثیر عمیقی بر استدلالها داشت، مردم او را به عنوان نماینده اصلی فلسفه در اسلام در نظر گرفتند. همانند سایر محققان اسلامی، نوشته های سرزمین هایی را که در یک امپراتوری در حال توسعه بودند،را مورد  مطالعه قرار می داد. به عنوان مثال، کانون پزشکی شامل کار گالن، و همچنین متون آئورویدی، عربی و فارسی است. همچنین شامل نظریه های پزشکی خود است. نتیجه گیری سنتز مجموعه ای از سیستم پزشکی است که به عنوان استاندارد برای قرن ها پذیرفته شد. به همین ترتیب، تأثیر او در توسعه پزشکی در بسیاری از جهان قابل توجه است.

 

فلسفه او با برخی از اساسی ترین مسائل از جمله نقش خدا در وجود انسان و جهان شناخته شده است. او در مورد منطق، متافیزیک و اخلاق نوشت، اما بزرگترین کمک او به توسعه تفکر مسلمان و غربی، تلاش او برای پیوستن به فلسفه یونان باستان و خدا به عنوان خالق همه وجود بود. اگرچه زبان مادری اش فارسی بود، بیشتر آثار او به زبان عربی نوشته شده است که در زمان خود زبان علمی در خاورمیانه بود.

 

او به طور گسترده در طیف وسیعی از موضوعات نوشت. تصوز می شود بیش از ۴۰۰ اثر در موضوعات مختلف ایجاد کرده است، چهل متون پزشکی او جان سالم به در برده اند، از جمله یکی از مهم ترین کتاب های تاریخ پزشکی “کانون پزشکی” است. این در اروپا حداقل ۶۰ بار بین سال های ۱۵۱۶ تا ۱۵۷۴ چاپ شد. کانون تا سال ۱۷۰۰، مجوز اصلی دانشجویان پزشکی در جهان اسلام و اروپا بود.

 

با توجه به فقدان منابع قابل اعتماد، غیرممکن است که میزان بیوگرافی او دقیق باشد.

ج ۹۸۰ – ابوالعلی حسین بن عبدالله بن سینا (یا ابن سینا به طور کوتاه) در افشانا، روستایی در نزدیکی بخارا (امروز ازبکستان)، یک سلسله فارس در آسیای مرکزی متولد شد.
در سن ۱۰ سالگی کل قرآن را حفظ کرده است.
او به عنوان یک نوجوانی متافیزیک ارسطو را مطالعه کرد که درک آن دشوار بود. او همچنین فلسفه را با فهم دشواری بیشتری مطالعه کرد. او همچنین پزشکی را با معلمان مختلف مطالعه کرد.
او در ۱۶ سالگی به عنوان یک پزشک شناخته شد و روش های جدید درمان را کشف کرد.
در ۱۸ سالگی او به عنوان یک پزشک واجد شرایط، به رسمیت شناخته شد
در حدود اوایل سال ۱۰۰۰، پدرش فوت کرد و آشفتگی سیاسی در سال ۱۰۰۲ رسیده بود، او مجبور شد بخارا را ترک کند و به ازبکستان  رفت.
در سال ۱۰۱۲، بدنبال یک حامی  به گورگان (جورجان یا گرگان) در خراسان  رفت. او همچنین کار خود را بر روی کانن پزشکی که معروف ترین کار او است آغاز کرد.
در سال ۱۰۱۳، او در نزدیکی تهران (در حال حاضر) به عنوان یک پزشک کار می کرد.
۱۰۱۵ – او وارد همدان شد و در آنجا مستقر شد. او شمس الدوله را دیدار کرد.  ابن‌سینا پس از مرگlatter’s در ۱۰۱۲، یک‌ بار دیگر به سراغ یک حامی رفت و به وزیر  علا رسید که ویبرای او اثر مهمی از فلسفه، (کتاب دانش برای علا نوشت.) در همدان او خود را به عنوان یک فیلسوف و پزشک تبدیل کرد و بزرگترین آثار خود را نوشت. با این حال، پس از مرگ امیر همدان، ابن سینا به حاکم اصفهان نامه ای نوشت و خدماتش را ارائه داد. هنگامی که امیر جدید همدان در مورد نامه اش متوجه شد، او را به زندان انداخت.اما سرانجام آزاد شد و تصمیم گرفت فرار کند.
۱۰۲۵ – او با لباس مبدل صوفی به همراه برادرش، که دانشجو و دو برده بود، وارد اصفهان شد. آنها همدان را ترک کردند و وارد اصفهان شدند و از طرف حاکم شهر به گرمی مورد استقبال قرار گرفتند . او آخرین سالهای خود را در یک آرامش نسبی گذراند و به عنوان مشاور ارشد و پزشک اصفهان به شهر خدمت می کرد.

 

مرگ

او در سن ۵۸ سالگی براثر قولنج شدید درگذشت.ابن سینا که فردی متفکر و متکبر بود،به بردگان خود و شراب علاقه بسیاری داشت.

از این رو ما سعی کرده ایم برای زنده نگه داشتن نام این دانشمند برای نسل های بعد، سایتی پزشکی به نام ابن سینا، به زبان ساده برای عموم مردم تاسیس کنیم، باشد تا خدمتی کرده باشیم

ممنون که برای این مطلب وقت گذاشتید.

منابع

 

قالب وردپرس