خانه / سلامتی / سرما خوردگی،سرگیجه / علل سرگیجه ویژه برای هر فرد

علل سرگیجه ویژه برای هر فرد


علل سرگیجه ویژه برای هر فرد

علل سرگیجه ممکن است ذهنی و متفاوت از فرد به فرد باشد ، اما این مشکل می تواند منجر به کاهش قابل توجهی در کیفیت زندگی و همچنین ناامیدی بزرگی شود .

سرگیجه یک احساس ذهنی است که از یک نفر به فرد دیگر متفاوت است . احساسات متنوعی وجود دارد که می تواند شامل احساس سنتی سرگیجه باشد که در آن فرد احساس می کند که جهان در اطراف او می چرخد یا او را میچرخاند . مانند احساس زندگی در یک کشتی ناپایدارکه امواج دریا اورا به این طرف و آن طرف می برد و یا مانند اینکه دیوارهای خانه بر روی او سقوط می کنند .

ما می دانیم که شکایت از احساس سرگیجه در بین مردم بسیار رایج است و در واقع حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد از افراد بالای ۶۰ سال از این احساس رنج می برند و باید به دنبال مشاوره پزشکی باشند . هنگامی که ما در مورد علل سرگیجه صحبت می کنیم ، مهم است که به یاد داشته باشیم که این یک بیماری نیست ، بلکه یک علامت است که ریشه آن باید مورد بررسی قرار گیرد .

ازعلل سرگیجه ، عدم تعادل در سیستم تعادل بدن است . مرکز این سیستم مغز است که اطلاعاتی را برای تعادل بدن از تعدادی ازاعضا دریافت می کند ، از مهمترین آنها می توان به  دستگاه گوش داخلی  که اطلاعاتی در مورد محل سر در خلا و حرکات آن ، چشم ها که موقعیت سر را در خلا و خط افق  مشاهده می کند و سیستم احساسی در امتداد ستون فقرات که اطلاعات حسی را از اندام منتقل می کند ، اشاره کرد .

هر گونه آسیب به یکی از این سیستم ها می تواند منجر به سرگیجه و بی ثباتی شود .


علل سرگیجه و درمان

تشخیص خود ساده نیست و نیاز به دانش از سیستم هایی که در بالا ذکر شد را دارد .

در ابتدا باید در مورد علل سرگیجه با دکتر صحبت کنید ، که خود دکتر با توجه به حرف های شما آن را بررسی می کند ، یعنی طبیعت سرگیجه ، مدت زمان ، فراوانی ، شروع ، تشدید و…  که اکثریت عظیمی از تشخیص را با یک آزمایش فیزیکی – عصی مشخص می کند .

در بعضی موارد ، آزمون های کمکی مانند (ENG (Electrostagmography ، انجام می شود که بخشی از سیستم تعادل ، معاینه شنوایی ، آزمایش های پایداری ، آزمایش خون و آزمایش های تصویربرداری را مورد بررسی قرار می دهد .

با این حال  مهم است که به یاد داشته باشید که تست های عینی تنها بخشی از سیستم تعادل را بررسی می کنند و بیشتر تشخیص در اولین مکالمه با فرد مورد بررسی قرار می گیرد . اغلب همه آزمایش ها سالم هستند . بر اساس تشخیص و با بررسی تاریخ پزشکی و معاینه فیزیکی ، توانبخشی را می توان آغاز کرد.

علل سرگیجه ناشی از دستگاه های تعادل در گوش داخلی می تواند به زیرگروه ها تقسیم شود :

 مهمترین آن سرگیجه ناشی از آسیب اولیه در عضو تعادل است که منجر به عدم هماهنگی با عضو تعادل در گوش دیگر می شود ، که باعث آزاد شدن ذرات کوچک و کریستال های کوچک داخل سیستم گوش داخلی می شوند .

درمان در هر یک از این گروه ها متفاوت است و می تواند به وسیله فیزیوتراپی یا داروها و یا علاوه بر این درمان روان شناختی انجام شود .

روتور منبع مولکول ها را در اندام تعادل آزاد می کند که می تواند با فیزیوتراپی ساده با میزان موفقیت ۸۵ تا ۹۰ درصد پس از یک دوره درمان به مدت ۱۰ دقیقه درمان شود .

سرگیجه ناشی از آسیب هماهنگ سازی بین اندام های داخلی تعادل در گوش می تواند با نوع دیگری از فیزیوتراپی درمان شود که هدف آن تحریک مغز به یادگیری و اصلاح است .

به طور کلی در این نوع سرگیجه ، مغز باید یک فرایند اصلاح خود به خود انجام دهد که در زمان مناسب کار نکند . دلایل اینکه مغز در این عملکرد موفق نمی شود شامل بیماری های دیگر، خستگی شدید ، استرس و اضطراب است که می تواند توسط روان درمانی درمان شود . نوع سوم روتور با رژیم غذایی ، دارو و ترکیب تمامی روش های درمان شده مورد استفاده قرار می گیرد .

در واقع تشخیص علل سرگیجه در اولین برخورد با پزشک سرگیجه که از طریق تاریخ پزشکی و معاینه فیزیکی  انجام می شود  ، سعی می شود که ریشه مشکل مشخص شود . در صورت لزوم ، گفتار و ارتباطات درمانی برای آزمایش های اضافی مانند آزمون های شنوایی و آزمون های پایداری استفاده می شود.


تشخیص علل سرگیجه

پس از شناسایی ریشه مشکل ، بهترین درمان برای هر بیمار مورد بررسی قرار می گیرد . کسانی هستند که تنها توسط فیزیوتراپ ها درمان می شوند و کسانی هستند که توسط یک کارمند اجتماعی متخصص در روان درمانی درمان می شوند . برخی از افراد ترکیبی از درمان دریافت می کنند که شامل فیزیوتراپی است که برای بهبود مغز است  و روان درمانی که برای کنترل استرس و اضطراب است .

احساس سرگیجه احساسی غیر واضح می باشد حتی برای شخص بیمار در بعضی لحظات . عدم تشخیص مناسب و رنج های مداوم می تواند منجر به اضطراب یا انزوا شود که احساس سرگیجه را افزایش می دهد .

کم بود وسایل تشخیص علل سرگیجه از عواملی است که شناسایی ریشه وعلل سرگیجه را برای بیمار و پزشک سخت کرده است .

منبع : webteb

درباره ی علی کوهی زاده

Avatar

همچنین ببینید

داروهای رایج سرماخوردگی

بهتر است دارو را طبق نیاز مصرف کنید. مثلا اگر فقط آبریزش بینی دارید، یک …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس