خانه / دارو ها و مکمل ها / عوارض و مزایای مکمل های بدنسازی

عوارض و مزایای مکمل های بدنسازی

مکمل‌ های بدنسازی 

 

ورزشکاران به خاطر فعالیت بدنی شدیدی که دارند لازم است از مواد دیگری در کنار تغذیه خود استفاده نمایند تا کمبودهای بدنی آن‌ها را جبران نماید. این مواد همان مکمل‌های بدن‌سازی می‌باشند. این مکمل‌ها انواع مختلفی داشته و هرکدام جهت مقصود خاصی توسط ورزشکاران استفاده می‌گردند. باید توجه نمود که این مکمل‌ها هیچ‌گاه جای وعده‌های غذایی را نمی‌گیرند و مصرف آن‌ها بدون خوردن غذای مناسب کفایت نمی‌کند. علاوه بر مکمل و غذا موارد دیگر چون استراحت کافی و تمرین مناسب نیز باید رعایت گردند تا ورزشکاران به هدف خود بهتر برسند. اگر به رشته بدن‌سازی مشغول هستید این مطلب را از دست ندهید چراکه در مقاله قصد داریم چند مورد از انواع مکمل‌ها مصرف ورزشکاران را بررسی نماییم.

عوارض و مزایای مکمل های بدنسازی

 مکمل های پروتئینی

هر فردی که وارد عرضه بدنسازی و تناسب اندام می شود برای رسیدن به یک اندام زیبا تلاش می کند. در گذشته بسیاری از افراد با دیدن هیکل آرنولد شوارتزنگریا سیلوستر استالونه شیفه بدنسازی می شدند. اما امروزه، بانوان نیز به سمت این ورزش چالش برانگیز روی آورده اند. انجام صحیح حرکات بدنسازی و تمرینورزش های هوازی یکی از بهترین راه ها برای تناسب اندام بدن است. از طرف دیگر، تمرینات برنامه ریزی شده هر فرد به یک رژیم غذایی همراه با ورزش نیاز دارد. باید بدانید که در حین انجام تمرینات بدنسازی، بافت های عضلانی آسیب دیده و پاره می شوند. این مسئله باید اتفاق بیافتد تا ساخت بافت جدید امکان پذیر شود. برای ساخت این حجم بافت جدید به پروتئین نیاز است. تخم مرغ، سویا، شیر و گوشت مرغ از منابع خوب پروتئین هستند. اما بیشتر افرادی که ورزش بدنسازی را دنبال می کنند، از رژیم غذایی خاصی که از مکمل های بدنسازی تشکیل شده است، پیروی می کنند. امروزه مکمل های متنوعی زیادی به بازار عرضه می شود: پروتین وی، پروتئین کازئین، پروتین تخم مرغ، پروتین برنج، پروتین سویا، پروتئین نخود و پروتین شاهدانه مشهورترین و متداول ترین مکمل های پروتئینی هستند.

8 مورد از عوارض مکمل های پروتئینی

شاید ورزش بدنسازی را دنبال می کنید، یا این که قبل از مصرف این نوع مکمل های به عوارض جانبی آن ها فکر کرده باشید. این سوال در ذهن شما بوده است؛ مکمل های پروتئینی چه عوارضی دارند؟ در هر صورت، برای رسیدن به پاسخ خود ادامه مطلب را دنبال کنید.

1. به هم ریختن وضعیت سیستم گوارش بدن

دو مورد از مشهورترین مکمل های بدنسازی پروتئینی – پروتئین وی و پروتین کازئین – از شیر مشتق گرفته شده اند. این دو مکمل غنی از لاکتوز هستند که قند طبیعی موجود در شیر به شمار می آید. بنابراین، افرادی که معده و سیستم گوارش آن ها با مصرف مواد داری لاکتوز مانند شیر به هم می ریزد، نمی توانند مکمل های وی و کازئین را انتخاب کنند. عدم تحمل لاکتوز توسط این افراد باعث می شود که به احتمال زیاد اگر از مکمل های پروتئینی وی یا کازئین مصرف کنند، عوارضی هم چون درد شکم،نفخ معده، نفخ شکم، اسهال و استفراغ را تجربه کنند.

2. افزایش وزن غیرسالم

واضح است که اگر دوز مناسب مکمل های پروتئینی را رعایت نکنید، وزن بدن شما افزایش پیدا می کند. اما در این مورد اضافه وزن تنها برابر با چربی است. وقتی که از یک رژیم غذایی مناسب پیروی نکنید، کالری های اضافی دریافتی بدن به چربی تبدیل می شوند. مطمئنا داشتن یک شکم بزرگ هدف شما برای انجام تمرینات بدنسازی نیست!

3. به هم ریختن میزان قند خون

اگر به خاطر وجود طعم دهنده های صنعتی نبود، پودرهای پروتئینی قابل خوردن نبودند. از این رو، به مکمل های پروتئینی، طعم دهنده های وانیلی یا شکلاتی اضافه می شود؛ این مواد دارای شیرین کننده های مصنوعی هستند. مصرف آن ها باعث افزایش قند خون فرد می شود. از طرف دیگر، پروتین وی به پایین آوردن سطح قند خون شهرت دارد. تحقیقات دیگری نشان داده است که پروتین وی و کازئین می توانند فشار خون سیستولیک قلب را پایین بیاورند. این ملاحظات باید در مورد افرادی که دارای دیابت یا فشار خون هستند، در نظر گرفته شود.

4. عارضه های کلیوی

وقتی یک پروتئین توسط بدن گوارش و جذب می شود، آمونیاک به عنوان یک محصول جدید تولید می شود. پس از مراحل خاصی آمونیاک به اوره تبدیل می شود. اوره باید از طرق ادرار از بدن دفع شود. در این جا یک منطق ساده حکم می دهد؛ اگر یک فرد پروتئین زیادی مصرف کند، اوره زیادی نیز تولید می شود. با این وجود فشار زیادی بر کلیه وارد شده تا بتواند اوره و کلسیم خون را فیلتر کند. وقتی در یک دوره بلند مدت مقادیر زیادی پروتین مصرف می شود، خطر ابتلا به عارضه های کلیوی وجود خواهد داشت. این خطرات در افراد مختلف متفاوت است. سنگ کلیه، از کار افتادن کلیه و معیوب شدن آنها از عوارض جانبی مصرف بیش از حد مکمل های پروتئینی است. از طرف دیگر، کلیه ها برای دفع مواد مضر به آب زیادی نیاز دارند، بنابراین احتمال دهیدراته شدن بدن – کاهش شدید آب – وجود خواهد داشت.

5. تحلیل استخوان ها

پروتئین نقش مهمی در رشد و بهبود وضعیت استخوان ها دارد. اما، باید توجه کنید که پروتئین می تواند استخوان های شما را ضعیف تر کند. مکمل های پروتئینی ساخته شده از منابع غیر-گیاهی، مانند تخم مرغ و گوشت، طبیعت اسیدی دارند. مصرف این پروتئین های غیرگیاهی خون انسان را اسیدی تر از حالت عادی می کند. بدن برای مقابله با این عارضه، مواد بازی مانند کلسیم و فسفات را به خون وارد می کند. آیا می دانید این مواد بازی از کجا می ایند؟ بله، استخوان! اگر در یک بازه زمانی طولانی از مکمل های پروتئینی حیوانی در دوز بالا مصرف کنید، پوکی استخوانو ترد شدن آن ها در کمین شما خواهد بود.

6. ریزش مو

مو از کراتین ساخته شده است. کراتین نوعی پروتین است. شاید فکر کنید که مصرف دوز بالایی از مکمل های پروتئینی از ریزش موها نیز جلوگیری کرده و به تقویت آن ها کمک می کند؟! خیر، اینطور نیست. اگر تنها مکمل بدنسازی شما پروتئین باشد و از مصرف مواد غذایی یا مکمل های دارای ویتامین، چربی و کربوهیدرات غافل شوید، بدن کار سختی در تضمین سلامت موها پیش رو خواهد داشت. ریزش مو و طاسی از عوارض پروتئین بیش از حد (اشباع بدن) خواهد بود.

7. آسیب کبد

پیروی از یک رژیم مبتنی بر مکمل های پروتئینی ، بدون مصرف کربوهیدرات ها، می تواند بدن را به وضعیت کتوز وارد کند، جایی که بدن از چربی به عنوان اصلی ترین منبع انرژی خود بهره می گیرد. از عوارض این اتفاق می توان به اسیدی شدن خون اشاره کرد. اگر خون به صورت مداوم اسیدی باشد، عملکرد کبد با مشکل مواجه خواهد شد.

8. مسمومیت با فلزات سنگین

در سال 2010، تحقیقات گسترده ای بر روی پودرهای پروتئین انجام شد. مطالعات نشان می دهد که پودرهای پروتئینی با مقادیر محسوسی از فلزات سنگین مانند آرسنیک، جیوه و کادمیوم ترکیب شده اند. استفاده بیش از حد و غیر اصولی مکمل های پروتئینی می تواند باعث بیماری شما شود. یک فرد با وجود فلزات سنگین، خستگی، تپش عضلانی، درد مفاصل و مشکلات گوارشی خاصی را تجربه خواهد کرد.

 مکمل های آمینواسیدی (BCAA) 

پروتئین‌ها از واحدهای سازنده آمینواسید تشکیل‌شده‌اند. آمینواسیدها در ساختار خود علاوه بر کربن و هیدروژن و اکسیژن دارای نیتروژن نیز می‌باشند. آمینواسیدها خود به دودسته ضروری و غیرضروری تقسیم‌بندی می‌شوند.
آمینواسیدهای ضروری: دسته‌ای از اسیدهای آمینه می‌باشند که قادر به ساختن آن‌ها نمی‌باشد. این آمینواسیدها شامل موارد زیر می‌باشد: لیزین، تره اونین، متیونین، لوسین، والین، فنیل آلانین، ایزولوسین و… این اسیدهای آمینه فقط از رژیم‌های غذایی تأمین می‌گردند.
آمینواسیدهای غیرضروری: بدن قادر به ساخت آن‌ها می‌باشد و شامل موارد زیر می‌باشد: گلوتامین، لیسیتین، گلیسین، آلین و… می‌باشد.

عوارض مکمل های آمینواسید ها

اگرچه آمینواسید نقش مهمی در متابولیسم بدن انسان بر عهده دارد ولی مصرف بیش از حد آن ممکن است برای بدن مضر باشد.
ورزشکاران نباید بدون مشورت با پزشک اقدام به مصرف مکمل های آمینواسید کنند. اگر از این مکمل ها به مدت طولانی بیش از شش ماه استفاده شود، فرد ممکن است احساس خستگی مفرط کند.
این مکمل ها هنگامی که برای افرادی که از سکلروزیس آمیوتروفیک، کم اشتها و تحلیل رفتن عضلات رنج می برند تجویز می شود به عنوان یک دارو عمل می کند. از آن ها برای درمان اختلالات مغزی خاص، بیماری های کبدی و سوختگی نیز استفاده می شود. ولی استفاده ی طولانی مدت از مکمل های آمینواسید می تواند باعث خستگی مفرط و از دست دادن هماهنگی بدن شود.
مصرف این مکمل ها می تواند باعث ایجاد حالت تهوع شود. دوز بالا می تواند منجر به ناراحتی معده و سوء هاضمه شود.
مطالعات کافی در مورد اثرات یا عوارض جانبی مصرف مکمل های آمینواسید در طی دوران بارداری و شیردهی انجام نشده است. از اینرو، زنان باردار و شیرده باید از مصرف این مکمل ها اجتناب کنند.

مصرف زیاد آمینواسید توسط افراد مبتلا به ALS می تواند باعث از کار افتادن شش ها و حتی در موارد شدید باعث مرگ شود.
دوز بسیار بالا می تواند سطح آمونیاک پلاسما در بدن را بالا ببرد. این می تواند فرآیندهای متابولیکی مختلف و حتی کارکرد مغز را تحت تأثیر قرار دهد. شخص ممکن است احساس خستگی کند.

 مکمل پمپ، مکمل پمپاژ خون، مکمل پمپ عضله

این نوع مکمل‌ها وظیفه تأمین انرژی لازم را حین انجام تمرینات به عهده‌دارند. آن‌ها به این وسیله خون‌رسانی و به زبان ساده‌تر پمپاژ خون را به عضلات حین تمرینات سخت تسهیل می‌کنند. توصیه می‌شود 20 تا 30 دقیقه قبل از انجام تمرینات اقدام به مصرف مکمل پمپ نمایید. مواد تشکیل‌دهنده این مکمل پمپ شامل مواد محرک کافئین، انواع ویتامین‌ها خصوصاً گروه B مقدار کمی کراتین، ال آرژنین و… می‌باشد. ال آرژنین موجود در این دسته از مکمل‌ها وظیفه خون‌رسانی را به عهده دارد. اگر قصد تمرین سخت و طولانی دارید و زود خسته می‌شوید این مکمل را امتحان کنید.

عوارض  مکمل پمپ

  • حالت تهوع
  • اسهال
  • بی خوابی
  • افزایش فشار خون
  • کاهش سطح قند خون
  • ضخیم شدن دیواره رگ‌ها
  • سر درد
  • نوسانات فشار خون

مکمل گلوتامین

زمانی که مشغول تمرینات بدنی شدید هستید و نیاز به ریکاوری دارید اینجاست که مکمل گلوتامین به کمک شما می‌آید. گلوتامین موجود در این مکمل باعث بازسازی و کاهش دردهای عضلانی می‌کند و باعث می‌شود ریکاوری ماهیچه‌های بدن بهتر و سریع‌تر انجام گیرد. این مکمل همچنین قادر است نیتروژن را بین عضلات انتقال داده و دفع آمونیاک از ماهیچه‌ها را تسهیل کند همچنین این نوع مکمل کمک می‌کند که مولکول‌های حیاتی چون RNA و DNA ساخته شوند و همچنین سیستم ایمنی تقویت گردد.

عوارض مکمل گلوتامین

بیماری التهابی روده، التهاب تمام یا بخشی از دستگاه گوارش است. مرکز پزشکی دانشگاه مریلند می‌گوید: گلوتامین می‌تواند به حفاظت از پوشش داخلی دستگاه گوارش کمک کند. از طرفی برخی مطالعات هم نشان داده‌اند که استفاده از گلوتامین برای بیماری التهابی روده، فایده‌ای ندارد.

بطور کلی بنظر می‌رسد که تحقیقات بیشتری در مورد گلوتامین و بیماری التهابی روده مورد نیاز است. وب‌سایت Harvard Gazette گزارش می‌دهد که مصرف گلوتامین اضافی می‌تواند در برابر آسیب معده ناشی از هلیکوباکتر پیلوری که باعث زخم معده می‌شود، از بدن محافظت کند.

هیچ مقدار مصرف رسمی و توصیه شده‌ای برای بیماری التهابی روده یا زخم معده وجود ندارد، با این حال مرکز پزشکی دانشگاه مریلند توصیه می‌کند که بزرگسالان، سه بار در روز، ۵۰۰ میلی‌گرم گلوتامین مصرف کنند.

 مکمل مولتی ویتامین

ویتامین‌ها ترکیباتی آلی می‌باشند که بدن برای ادامه حیات خود به آن‌ها نیاز دارد. فعالیت‌های حیاتی بدن ازجمله ساخت عضله، چربی سوزی و تولید انرژی توسط ویتامین‌ها انجام می‌گیرد. علاوه بر ویتامین‌ها مواد معدنی نیز برای بدن ضروری می‌باشند. این مواد همه از طریق غذا تأمین نمی‌گردند و لازم است که مکمل‌هایی جهت تأمین این مواد مصرف گردد. مکمل مولتی‌ویتامین دقیقا همین کار را برای بدن انجام می‌دهد. ما دونوع ویتامین داریم. ویتامین‌های محلول در چربی و ویتامین‌های محلول در آب می باشند.

عوارض مصرف زیاد چندنوع از ویتامین ها

ویتامین آ

در حالی که کمبود ویتامین A معمولاً نادر است اما در عوض جذب و مصرف بیش از اندازه ی این ویتامین بیشتر دیده می شود. زیاده روی در مصرف این ویتامین باعث ذخیره ی زیاد و بیش از حد ویتامین A در بدن می شود. مازاد این ویتامین در بدن نیز امکان دارد باعث بروز خطراتی چون بیماری های مادرزادی، ناهنجاری و اختلالات مربوط به کبد، کاهش تراکم استخوانی که منجر به پوکی استخوان می شود، ریزش مو، رشد استخوانی ناهماهنگ، خشکی بیش از حد پوست و اختلالات سیستم عصبی مرکزی می شود.

ویتامین ای

گفته می شود ویتامین E یک آنتی اکسیدان است که از سلول ها در برابر مولکول هایی به نام رادیکال های آزاد محافظت می کند؛ اما محققان آمریکایی حدس می زنند که ویتامین E در دوزهای بالا می تواند به عنوان یک اکسیدکننده نیز عمل کند و باعث اکسیداسیون شود و در نتیجه به سلول ها آسیب بزند.

 یک مطالعه نشان داد مصرف 400 میلی گرم ویتامین E در روز در طولانی مدت خطر ابتلا به سرطان ریه را 28 درصد افزایش می دهد و همچنین مطالعه ی دیگری نشان داد استفاده بیش از حد مکمل های ویتامین E می تواند خطر ابتلا به سکته را نزدیک به 20 درصد افزایش دهد.

ویتامین د

استفاده از قرص و آمپول ویتامین D با میزان بالا و به طور مکرر، می تواند عوارضی از قبیل رسوب کلسیم در بافت های نرم مانند کلیه ها، ریه ها، قلب و گوش ایجاد نماید که در کلیه ها موجب بروز سنگ کلیه، در ریه ها و قلب باعث عوارض ریوی و قلبی، و در گوش به اختلالات شنوایی و کری منجر می شود.

 همچنین عوارض دیگری مانند سردرد، تهوع، استفراغ، ضعف، تشنگی زیاد، افزایش حجم ادرار، یبوست، تأخیر در رشد در شیرخواران، اختلالات گوارشی و شکنندگی استخوان ایجاد می شود.

مکمل های کربوهیدرات

انرژی بدن به‌وسیله کربوهیدرات‌ها تأمین می‌گردد و قطع به‌یقین فعالیتی چون ورزش کردن که مصرف انرژی بالایی را می طلب مصرف زیاد کربوهیدرات را لازم دارد. فقط لازم است که درمصرف کربوهیدرات‌ها به دلیل محتوای بالای کالری آن‌ها اجتناب نمود.

عوارض کمکمل های کربوهیدرات

مصرف کربوهیدارت در شب تاثیرات منفی زیادی بر ایجاد اضافه وزن دربدنمان میگذارند. اگر می خواهید وزن ایده آل خود را حفظ کنید سعی کنید از خوردن این مواد غذایی در طول شب خودداری کنید چون خوردن کربوهیدرات ها در ساعات آخر شب باعث افزایش چربی در بدن خواهند شد. 

مکمل کربو پروتئین، مکمل افزایش وزن، مکمل گینر 

این نوع از مکمل‌ها شامل کربوهیدرات و پروتئین بوده، استفاده از این مکمل باعث جذب پروتئین و کالری شده و حجیم شدن عضلات می‌گردد. جهت نتیجه‌گیری بهتر استفاده از این مکمل اگر همراه با کراتین باشد بهتر است البته لازم است نسبت به زمان و مقدار مصرف گینر نیز با یک متخصص مشورت شود.

عوارض مکمل های افزایش وزن (گینر)

مکمل های مجاز که مورد تایید وزارت بهداشت باشند و در داروخانه ها و مراکز معتبر فروخته می شوند با رعایت نکات، نحوه مصرف عوارضی ندارند ولی عوارض مکمل گینر که خارج این سیستم تولید و عرضه گردد جبران ناپذیر است. عوارضی همچون مشکلات کبد ، کلیه و دستگاه گوارش بخشی از عوارض مکمل گینر غیر مجاز است.

از ورزشکاران عزیز می خواهیم که همواره هوشیار باشند و گول تبلیغات ، قیمت های پایین و یا سواستفاده هایی همچون مکمل طبیعی و گیاهی را نخورند. در سالیان گذشته مواردی زیادی بوده است که با عنوان مکمل گیاهی و طبیعی وارد مغازه های مکمل فروشی و عطاری ها شدند و تنها باعث آسیب های جبران ناپذیر در کلیه ، کبد ورزشکاران شده اند.

مکمل پرو هورمون

یکی از ارکان ضروری در بدن مردان هورمون تستسترون می‌باشد. تستسترون هورمونی آنابولیک می‌باشد و باعث تکامل بیضه و پروستات در مردان گشته همچنین باعث می‌شود رشد موها، ساخت عضله و استخوان تسریع گردد. این هورمون همچنین در آسایش روحی نیز مؤثر می‌باشد. مکمل پرو هورمون یا بوستر تستسترون در این زمینه می‌تواند مؤثر باشد و باعث ترشح هورمون در بدن مردان گردد. این مکمل انواع مختلفی داشته و ممکن است روی هورمون‌های دیگر مانند هورمون رشد و انسولین یا تیروئید تأثیر گذارد.

عوارض مکمل های پروهورمون

عوارض جانبی این دارو بیشتر به خاطر خواص آندروژنیکی بسیار قدرتمند آن و همچنین احتباس آب و املاح اتفاق می افتد. کسانی که از عارضه فشار خون رنج میبرند یا به محض استفاده از استروئیدهای آنابولیک دچار این عارضه می شوند, باید در استفاده از این دارو رعایت احتیاط کنند. با مصرف این دارو جوش های پوستی مخصوصا در نواحی پشت, سینه, شانه ها و بازوها دیده میشود.

کسانی که به وفور از این دارو استفاده کرده اند, معمولا دچار عوارض جانبی آن میشوند که این عوارض غالبا پس از قطع دارو بروز می کنند. از ویژگی های این افراد می توان به بروز علائم زنانگی, ژینکوماستی, نیاز به تزریق آنتی استروژنن, کاهش قدرت باروری و در نهایت عقیمی اشاره کرد.

از دیگر عوارض جانبی این دارو می توان به کم شدن تعداد اسپرم ها, کوچک شدن و به تحلیل رفتن بیضه ها و مخصوصا افزایش حالت های تهاجمی و پرخاشگری اشاره کرد.

مصرف “تستوسترون انانتات” در زنان باعث بروز علائمی همچون :آکنه, طاسی, بروز خواص مردانه, رویش موهای زاید در بدن و کلفتی صدا می گردد. مقدار مصرف این دارو در زنان 250 میلی گرم در هر 7 الی 10 روز توصیه شده است.

مکمل چربی سوز،قرص لاغری 

مکمل‌های چربی سوز دارای خواصی چون افزایش متابولیسم بدن می‌باشد. مکمل‌های چربی سوز دارای انواع مختلفی چون: ترموژنیک ها، سرکوب‌کننده های اشتها، دفع‌کننده‌ها، تنظیم‌کننده‌های غده تیروئید، آنابولیک ها، بلوکه کننده‌های کربوهیدرات و… می‌باشند.
چربی سوز ترموژن قادر است متابولیسم بدن را تنظیم نموده و سوخت‌وساز بدن را افزایش دهد. افزایش سوخت‌وساز باعث افزایش گرمای بدن و به‌تبع آن چربی سوزی بیشتر می‌گردد. چربی سوزهای ترموژن با استفاده از کافئین Synephrine HCL، Yohimbe و… تولید می‌گردد و ماده‌ای چون افدرین در مکم های چربی سوز مجاز هرگز وجود ندارد و اضافه نمی‌گردد.

6مورد از عوارض قرص های چربی سوز

خوب، به نظر می‌رسد که قرص‌های چربی‌سوز بیش‌ترین تقاضا را دارند اما آیا واقعا ارزش‌اش را دارند؟ همان‌طور که در بالا قید شد، همه‌ی انواع قرص‌های چربی‌سوز دارای عوارض جانبی هستند. اما جدای از این، برخی از عوارض جانبی رایج این قرص‌ها در ادامه‌ی این نوشتار توضیح داده شده‌است.

۱. اضطراب

اکثر قرص‌های چربی‌سوز سطح کورتیزول، یعنی هورمون استرس را افزایش می‌دهند. بنابراین، اگر شما از اضطراب رنج می‌برید، قرص‌های چربی‌سوز می‌توانند باعث بدتر شدن مشکل شما شوند. افدرین، یکی از قرص‌های چربی‌سوز، می‌تواند در صورت مصرف در دوزهای بالا اثرات جدی روی شما داشته باشد. عوارض جانبی آن اضطراب، بی‌خوابی، دلتنگی، سرگیجه و استفراغ را شامل می‌شود.

۲. بی‌خوابی

قرص‌های چربی سوز مانند افدرین و کافئین موجب افزایش ضربان قلب و متابولیسم می‌شوند و همین به شیوه‌ی منفی روی الگوی خواب شما تاثیر می‌گذراد. بی‌خوابی بر سیستم ایمنی بدن شما تاثیر منفی خواهد گذاشت، و در نتیجه باعث خستگی بیش از حد شده و سبب می‌شود که شما مستعد ابتلا به بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی و آنفلوآنزا باشید.

۳. فشار خون بالا

قرص‌های چربی‌سوز غالبا بدن شما را گرم می‌کنند، و به این ترتیب سوخت و ساز بدن شما را تسریع می‌بخشند. با این حال، تحقیقات ثابت کرده‌اند که استفاده از چربی‌سوز معروف یعنی افدرین باعث بروز عوارض جانبی مانند بالا رفتن فشار خون و افزایش ضربان قلب می‌شود. این امر ریسک کاهش گردش خون را افزایش می‌دهد.

۴. وضعیت روحی بدتر

تحقیقات انجام شده توسط دانشگاه واندربیلت نشان داد که استفاده‌ی بیش از حد از قرص‌های چربی‌سوز روی حالات روحی و عاطفی تاثیر می‌گذارد و سبب بروز مشکلاتی مانند اضطراب، نگرانی، تغییرات خلقی و رفتارهای پرخاشگرانه می‌شود. در موارد شدید، این مشکلات حتی ممکن است تا جایی پیش بروند که فرد به خود آسیب بزند.

۵. کم‌آبی یا دهیدراته شدن

قرص‌های چربی‌سوز همچنین خطر کم‌آب شدن بدن را افزایش می‌دهند، به ویژه در آب و هوای گرم یا در حین انجام تمرینات ورزشی. در اغلب موارد، کافئین و افدرین در حالی که سرعت کاهش وزن را افزایش می‌دهند، سبب هیدراته شدن بدن می‌شوند. از دست دادن آب بدن به سردرد منجر می‌شود و در موارد شدید، باعث می‌شود در طول تمرینات به شدت زمین بخورید.

۶. مرگ

مرگ یکی از عوارض قرص های چربی سوز است که ممکن است در موارد خیلی بد رخ بدهد. این قرص‌های چربی‌سوز با خطرات زیادی برای سلامتی همراه هستند زیرا توسط اداره‌ی غذا و داروی ایالات متحده (FDA) تایید نشده‌اند. جدای از این، پس از آن‌که احتمال نقش داشتن افدرین در مرگ یک ورزشکار برجسته اعلام شد، FDA استفاده از آن را ممنوع کرد. بنابراین قبل از خرید این قرص چربی‌سوز، مهم است که ریسک‌های مرتبط با آن‌ها را بدانید.

مصرف این مکمل ها با هم ممنوع است…

1) اولین آنها کلسیم + روی و منیزیم (یا به طور خاص مکمل .ZMA)

2) قابل توجه ترین مکملهایی که نباید آنها را با هم در یک زمان مصرف کرد: «کراتین و گلوتامین» است.

3) کراتین به همراه کافئین نباید مصرف شود.

4) مصرف همزمان ویتامین E و آهن در یک زمان نباید انجام شود. چرا که آهن باعث تخریب و از بین رفتن ویتامین E می شود.

5) دو ماده معدنی دیگر که مصرف آن دو به هیچ وجه در یک زمان با هم توصیه نمی شود «مس و روی» می باشد.

درباره ی محمد درچمن

Avatar

همچنین ببینید

مکمل های برتر بدنسازی

 (مکمل های برتر بدنسازی (قسمت اول اگر به طور منظم تمرین کنید ، احتمالا به …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس