خانه / سلامتی / فشار خون / فشار خون پایین ( بخش اول )

فشار خون پایین ( بخش اول )

فشار خون پایین ( بخش اول )

در این بخش به مطالب زیر می پردازیم:

  • فشار خون پایین چیست؟
  • علایم فشار خون پایین
  • عوامل و علل فشار خون پایین

فشار خون پایین ( بخش اول )

فشار خون پایین چیست ؟

فشار خون نیرویی است که خون به عروق خونی وارد می کند. این اندازه گیری از قدرت جریان خون و توانایی آن برای تغذیه بافت های مختلف بدن است. که تعدادی از شرایط می تواند فشار خون را تحت تاثیر قرار دهد.

فشار خون پایین حالتی است که وقتی روی می دهد که شخص از حالت نشسته یا دراز کشیده بلند می شود.

اصطلاح فشار خون پایین معمولاً به فشار خون سیستولیک کمتر از ۹۰ میلیمتر جیوه و فشار دیاستولیک کمتر از ۶۰ میلیمتر گفته می‌شود البته بشرط آنکه فرد علائم یا مشکلاتی نظیر ضعف و گیجی داشته باشد. زمانی که فشارخون به حدی پایین باشد که سبب ایجاد نقصان در رسیدن اکسیژن و مواد مغذی به ارگان‌های مختلف مثل مغز، قلب، کلیه و… شود اندام‌ها نمی‌توانند عملکرد طبیعی خود را انجام داده و بتدریج صدمه می‌بینند. برخی افراد ممکن است با وجود فشار خون ۵۰/۹۰ هیچ گونه علامتی از فشارخون پایین نداشته باشند و بنابراین فشارشان پایین محسوب نمی‌شود. برخی از افراد نیز که عموماً فشارخون بالاتری دارند ممکن است وقتی فشارشان به ۶۰/۱۰۰ برسد علائم افت فشار خون را نشان دهند.

افرادی که فشارخون پایین‌تری دارند خطر کمتری آنها را برای ابتلا به بیماری کلیوی، سکته، بیماری قلبی تهدید می‌کند. ورزشکاران، افرادی که وزن مناسبی دارند و افرادی که سیگار نمی‌کشند اکثراً فشارخون کمتری دارند. فشارخون پایین تا زمانی که ایجاد علائم نکند و به اندامهای بدن آسیب نرساند بی خطر می‌باشد.

 

فشار خون پایین اگرکمی پایین باشد ، موجب سرگیجه برای چند ثانیه می شود و اگرشدید باشد موجب ضعف می شود. فشار خون پایین می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد، اما در افراد سالخورده شایع تر است.

فشار خون پایین ( بخش اول )

علائم فشارخون پایین

نشانه های فشارخون پایین پس از حرکت از موقعیت نشسته به موقعیت ایستادن در یک زمان کوتاه ظاهر می شود . ازعلائم فشارخون پایین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سرگیجه
  • کم شدن وضوح دید
  • ضعف
  • از دست دادن هوشیاری
  • سردرگمی
  • سردرد

فشار خون پایین ( بخش اول )

علل و عوامل خطر فشار خون پایین

هنگامی که ما در حالت ایستاده هستیم، گرانش زمین باعث جمع شدن خون در پاها می شود. به همین دلیل است که مقدار خون بازگشتی به قلب از طریق سیستم گردش خون کاهش می یابد، بنابراین قلب همچنین خون کمتری را در بدن پمپاژ می کند و منجر به کاهش فشار خون می شود

شرایط زیر باعث جمع شدن خون در دو پا می شود:

کم آبی: تب بالا، استفراغ، اسهال، بیش از حد و یا کاهش آب آشامیدنی، می تواند منجر به کم آبی شود. در این مورد، کاهش کلی در مقدار خون وجود دارد.

بیماری قلبی: نارسایی قلبی باعث کاهش توانایی قلب برای افزایش جریان خون پس از توقف ناگهانی می شود، در نتیجه باعث فشار خون پایین هنگام ایستادن می شود.

دیابت: عدم تعادل قند خون در خون می تواند منجر به کم آبی شود که این بوسیله تمایل به دفع ادرار زیاد مشخص می شود. همچنین افراد مبتلا به دیابت ازآسیب به سیستم عصبی رنج می برند.

اختلالات سیستم عصبی:  تعدادی از بیماری ها مانند سندرم پارکینسون و آمیلوئیدوز وجود دارند که می تواند بر روی اعصاب تاثیر گذار باشد که سطح فشار خون را کنترل می کنند.

فشار خون پایین ( بخش اول )

عوامل خطرساز فشار خون پایین هنگام ایستادن:

 

سن: در سن ۶۵ سالگی، خطر افت فشار خون افزایش می یابد زمانی که شما می ایستید، به دلیل اینکه سلول های مسئول درک افت فشارخون در عملکرد کاهش می یابد، عملکرد قلب در پمپاژ کردن خون کاهش می یابد.

داروها: بسیاری از داروها از خانواده های مختلف باعث افزایش خطر افت فشار خون در ایستادگی می شوند، مانند: داروهای دیورتیک و بتا بلوکرهای مورد استفاده برای درمان فشار خون اضافی، داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای، ویاگرا که برای بهبود توانایی جنسی و بسیاری از داروهای دیگر، که بعضی از آنها بدون نسخه تجویز می شود.

بیماری ها: قلب، عروق و سیستم عصبی.

استراحت طولانی مدت: استراحت طولانی ممکن است پس از شرایط مختلف، ضعف عمومی و فشار خون پایین را به دنبال داشته باشد

بارداری: در دوران بارداری، گردش خون به منظور تغذیه جنین گسترش می یابد که منجر به فشار خون پایین می شود.

فشار خون پایین ( بخش اول )

 

webteb

درباره ی علی کوهی زاده

Avatar

همچنین ببینید

چه  چیزی برفشار خون طبیعی تاثیرمی گذارد؟

چه  چیزی برفشار خون طبیعی تاثیرمی گذارد؟ عوامل متعددی وجود دارد که بر فشار خون …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس