خانه / سلامتی / مسمومیت غذایی

مسمومیت غذایی

تشخیص بیماری

مسمومیت غذایی براساس میزان زمان بیماری فرد و علایم بیماری و غذا های که خورده است تشخیص داده میشود. پزشک با معاینه بیمار تشخیص کم آبی بدن را میدهد.

با توجه به علائم و وضعیت سلامتی بیمار، ممکن است پزشک  آزمایش های تشخیصی مانند آزمایش خون ، مدفوع یا آزمایش انگل ها را انجام دهد تا علت را تشخیص دهد .

برای یک آزمایش مدفوع، دکتر نمونه مدفوع بیمار را به یک آزمایشگاه ارسال می کند، جایی که یک تکنسین سعی می کند ارگانیسم های عفونی را شناسایی کند. اگر یک موجود زنده وجود داشته باشد، پزشک اطلاع خواهد داد که آیا مسمومیت غذایی با یک بیماری مرتبط است.

در برخی موارد، علت مسمومیت غذایی نمی تواند شناسایی شود

درمان بیماری

درمان مسمومیت غذایی اگر شناخته شده باشد بستگی به منشاء بیماری و شدت علائم دارد. برای اکثر مردم، بیماری بدون درمان در عرض چند روز حل و فصل می شود، هر چند برخی از انواع مسمومیت غذایی ممکن است طولانی تر بمانند.

درمان مسمومیت غذایی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • رفع کم آبی بدن

کمبود مایعات و الکترولیتها (مواد معدنی مثل سدیم، پتاسیم و کلسیم که تعادل مایعات بدن شما را حفظ می‌کنند) که منجر به اسهال میشود نیاز به جایگزینی دارند. بعضی از کودکان و بزرگسالانی که مبتلا به اسهال یا استفراغ مداوم هستند ممکن است به بستری شدن نیاز داشته باشند و در صورت نیاز ،مایعات مورد نیاز بدن از طریق رگ (تزریق داخل رگ) برای جلوگیری یا درمان کم آبی بدن استفاده می شود.

  • آنتی بیوتیک ها

 اگر شما انواع خاصی از مسمومیت غذایی داشته باشید و علائم شما شدید باشد، پزشک شما ممکن است آنتی‌بیوتیک تجویز کند. مسمومیت غذایی ناشی از listeria باید با آنتی‌بیوتیک‌های وریدی در طول بستری شدن درمان شودهر چه زودتر درمان شروع شود، بهتر است. در طول دوران بارداری، آنتی‌بیوتیک می‌تواند به حفظ کودک از عفونت کمک کند.

آنتی‌بیوتیک‌ها نمی‌توانند به مسمومیت غذایی ناشی از ویروس‌ها کمک کنند. آنتی‌بیوتیک‌ها ممکن است در واقع علایم را در انواع خاصی ازمسمومیت غذایی ویروسی را تشدید کنند. درباره این گونه بیماری ها با پزشک صحبت کنید.

شیوه زندگی و درمان‌های خانگی

مسمومیت غذایی اغلب بدون درمان در عرض ۴۸ ساعت بهبود می‌یابدبرای راحت‌تر نگه داشتن خود و جلوگیری از کمبود آب در حین ریکاوری، موارد زیر را امتحان کنید:

  • به معده خود استراحت بدهید

چند ساعت خوردن و نوشیدن را متوقف کنید.

  • آب یا تکه های یخ بخورید

وقتی به میزان طبیعی آب بنوشید ادرار شما روشن  می باشد

  • به تدریج غذاهای کم چرب و آسان برای هضم بخورید.

  • قبل از اینکه احساس خوبی داشته باشید از مواد غذایی و مواد خاص اجتناب کنید.

این محصولات شامل محصولات لبنی، کافئین دار ، الکل ، نیکوتین و غذاهای چرب هستند.

  • استراحت کنید

بیماری و کم آبی بدن می تواند شما را تضعیف کند.

منبع:mayo clinic

درباره ی مهدی نارویی

Avatar

همچنین ببینید

خواص نمک برای سلامتی و مراقبت از خود

خواص نمک برای سلامتی و مراقبت از خود ۱- یبوست ۲ تا ۶ قاشق چای‌خوری …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس