خانه / خانواده و بارداری / راهنمای والدین / نکاتی برای تربیت فرزندان ما

نکاتی برای تربیت فرزندان ما

اگر با نظرات همسرمان مخالف بودیم و فرزندمان آنجا نزد ما حضور داشت چه کار باید کرد؟

باید موضوع را کنار بگذاریم و به بعد موکول کنیم تا زمانی که بچه ها خواب هستند یا بیرون درحال بازی کردن هستند. درست نیست که آنها ببینند پدر و مادرشان جلوی فرزندانشان با هم دعوا می کنند درحالیکه کمکی از آنها بر نمی آید. بچه ها هرگز نباید در موقعیتی باشند که یکی از والدینشان را انتخاب کنند و از او طرفداری کنند. هیچ چیز بیشتر از این که پدر ومادر با همدیگر متحد نیستند، به بچه ها احساس ناامنی نمی دهد.

 

نه به خشونت

تحقیقات نشان میدهد کودکانی که شاهد دعوا، مشاجره یا خشونت خانوادگی بین والدین خود هستند مغزی شبیه مغز سربازان جنگی دارند!!

دعوا کردن، داد زدن، توهین و تحقیر بین زن و شوهر و زد و خورد بین آنها تاثیر منفی بر مغز کودک گذاشته و آنها را در خطر ابتلا به آشفتگی ها و بیماری های روانی مانند اضطراب شدید یا افسردگی قرار میدهد.

اگر والدین قادر به کنترل رفتار و گفتار خود هنگام مشکلات نیستند نباید مقابل فرزندشان دست به خشونت کلامی یا رفتاری بزنند.

اگر احیانا کودک شاهد دعوای والدین بود، باید به کودک حرف زد و اطمینان داد مشکل حل خواهد شد…
زمانی که با همسرتان آشتی کردید فرزندتان را که شاهد دعوای شما بوده باید اولین نفری باشد در جریان آشتی قرار میگرد.

 

اگر یک روز سخت و پرمشغله را پشت سر گذاشته اید، لطفا تلافی آن را سر بچه ها در نیاورید.

همه ما در زندگی روزهای سخت و پرکار داریم، ولی باید آرامش خود را حفظ و راهی برای کاهش خستگی روزانه پیدا کنیم و زمانی که کودکتان با شما صحبت می کند مدام کلام او را قطع نکنید، چراکه احساس می کند تمایلی به شنیدن حرف هایش ندارید و از حرف زدن با شما دلسرد می شود. همیشه سعی کنید صبور باشید و به حرف فرزندتان بدقت گوش کنید، زیرا این گونه به او می فهمانید، آن قدر برایش ارزش و احترام قائلید که حاضرید تمام حرف هایش را بشنوید. با این روش فرزندتان همه مشکلات ریز و درشت خود برای شما بیان می‌کند و درنتیجه در مواقع بحرانی بموقع به او کمک میکنید. به اهداف و احساساتش احترام بگذارید و همیشه به او بگویید چقدر دوستش دارید.

 

نقش کتاب خواندن برای فرزند مان

تحقیقات نشان داده بچه‌‌های ۴ تا ۵ ساله‌ای که سه تا پنج بار در هفته برای‌شان کتاب خوانده می‌شود، نسبت به سایر همسالان خود، تیزفهم‌تر می‌شوند.
کتاب خواندن برای بچه‌ها کاری است که حتی والدین پرمشغله هم می‌توانند انجام دهند. کتاب خواندن برای فرزندتان، تاثیرات ماندگار هم برای شما و هم برای کودک‌تان دارد. با این کار می‌توانید کیفیت زمان با هم بودن‌تان را بالا ببرید چون فرزندتان می‌داند که در این هنگام، تمام تمرکز و حواس پدر یا مادرش فقط معطوف به اوست. کتاب خواندن برای فرزندتان باعث کمک به مهارت‌های شناختی و خواندنی او در مدرسه نیز می‌شود.

 

یک نکته خیلی مهم

وقتی مرتب با فرزندتان درد و دل می کنید و در گفتگوها گوشزد می کنید که در این زندگی، چقدر سختی و عذاب کشیده اید چقدر رنج دیده اید و چه فداکاریها که نکرده اید…

در واقع مرتب به فرزندتان القا می کنید که من قربانی این زندگی هستم و تو تنها چشم امید و ناجی من هستی. حالا او خودش را نجات دهنده شما تصور می کند و هیچ لحظه ای را برای نجات شما از دست نمی دهد، غافل از اینکه خودش تمام زندگیش را با نگرانی برای شما از دست میدهد و به جهان نگاهی منفی پیدا می‌کند و جهانی که در آن قرار است از زندگی کردن در آن لذت ببرد.

در قبال رسیدگی و عشقی که به فرزندانمان میدهیم آنها را مدیون و بدهکار و ناامن نکنیم، به آنها کمک کنیم زندگی های مستقل و ذهن های آرام داشته باشند.

 

بذارید فرزندتان تجربه کسب کند

جاده را صاف می کنید؟

این والدین حاضر نیستند کودک شان طعم هیچ شکست و حتی سختی را بکشد و فرصت تجربه کردن را به او نمی دهند.

آنها کاردستی های کودک شان را درست می کنند تا در مدرسه بهترین باشد، وقتی حوصله درس خواندن ندارد، خودشان با صدای بلند برایش کتاب را می خوانند تا آن را به خاطر بسپرد و وقتی قرار است با کودکان دیگر مسابقه دهد، برای این که شکست نخورد، به او راه های میان بری را یاد می دهند.
این مادرها می دانند فرزندشان کاستی هایی دارد؛ اما مدام از او تعریف می کنند و برای این که تعریف های شان درست از آب دربیاید، فرصت تجربه کردن و تنها وارد گود شدن را از او می گیرند.

 

داشتن توقعات غیر واقعی از کودکان ممنوع!

اگر برای شام جایی دعوت هستید و از کودک ۲ ساله خود انتظار دارید که درست مانند یک شاهزاده کوچک رفتار کند، سخت در اشتباهید. اگر در خیال و رویای خود انتظار دارید که فرزندتان یک ستاره ورزشی و یا علمی شود، در حالی که او تنها مایل به نوازندگی پیانو است، لازم است راجع به توقع خود تجدیدنظر کنید. انتظار شما از آنها باید باعث شادی و توانایی و علائق آنها باشد.

درباره ی M-T

M-T
مدیر وبسایت ابن سینا، علاقه‌مند به دنیای وب، وردپرس و بازاریابی اینترنتی - به یادگیری و اشتراک گذاشتن آموخته‌هایم با دیگران علاقه زیادی دارم. البته همه سعیم رو میکنم تا چیزهایی رو که به افزایش کیفیت زندگی کمک میکنند یاد بگیرم و بعد از افزودن تجربیات خودم، اونها رو به دیگران هم انتقال بدم.

همچنین ببینید

نحوها صحیح قنداق کردن نوزاد

نحوها صحیح قنداق کردن نوزاد   قنداق کردن نوزادان یکی از اصول بچه داریه که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس